W poniedziałek (12 marca) od godz. 9. do 14. w kopalni Marcel, należącej do Kompanii Węglowej, przeprowadzono wizję lokalną w związku z czwartkowym (8 marca) tąpnięciem, w wyniku którego trzech górników zostało rannych. Jeden z nich zmarł w piątek (9 marca) w szpitalu.
Poniedziałkowa wizja miała bardzo szeroki zakres i wzięły w niej udział trzy zespoły. W ich skład wchodzili przedstawiciele kopalni oraz reprezentanci Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z dyrektorem Zbigniewem Schinohlem na czele - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.
Wizją objęto pokłady 707/2, 703/1 oraz 712. W wyniku wstrząsu, który był jednym z największych w historii radlińskiej kopalni, najbardziej zniszczony został pokład 703/1. Decyzją rybnickiego OUG dwa najbardziej zniszczone wyrobiska, które nie nadają się do odbudowy, zostaną wyizolowane i nie będzie w nich prowadzona eksploatacja.
W sprawie dalszych losów wyrobiska, które najmniej odczuło wstrząs, decyzja ma zapaść w środę (14 marca) na obradach poszerzonego zespołu. W jego skład wejdą reprezentanci rybnickiego OUG, specjaliści od tąpań oraz przedstawiciele kopalni. Rozmowy mają również dotyczyć ewentualnych przyszłych wstrząsów, które mogą się pojawić w tym rejonie.
Przypomnijmy, że do wstrząsu doszło o godzinie 20.19 w polu macierzystym kopalni Marcel. Wstrząs miał siłę 9,2x107 Jula (ponad 3 stopnie w skali Richtera) i wystąpił w rejonie ściany M12 w pokładzie 707 na poziomie 850 metrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.