Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego, rozważa możliwość zastosowania nowych technik i sprzętu do poszukiwania gazu.
- Niektóre złoża gazu łupkowego w Europie i Chinach są odporne na techniki wiertnicze, jakie umożliwiły uruchomienie ogromnych zasobów gazu od Teksasu do Pensylwanii - stwierdził prezes Exxon Mobil Rex Tillerson podczas konferencji z analitykami w Nowym Jorku.
Wypowiedzi szefa koncernu, który jest największym producentem gazu w USA, cytuje w piątkowym wydaniu "San Francisco Chronicle". Jego zdaniem "niektóre z łupków nie reagują tak dobrze na zabiegi szczelinowania". Dlatego trzeba przygotować nowe metody i sprzęt.
- Niektóre złoża łupkowe w USA też są nieprzepuszczalne - stwierdził Tillerson. Koncern rozważa więc, "czy użycie innych substancji i nowej techniki tłoczenia przyniosą efekty".
Problemy geologiczne mogą wynikać z historii powstawania skał oraz innych przyczyn, np. zbyt wysokiej temperatury głęboko pod ziemią.
Profesor Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu krakowskiej AGH wyjaśnił PAP, że na skuteczność szczelinowania wpływa wiele czynników, m.in. skład skały.
- Łupki w Polsce są niejednorodne, a parametry naszych złóż różnią się od amerykańskich - stwierdził. - Trzeba się liczyć z innymi warunkami geologicznymi w naszym kraju, które mogą stwarzać trudności badawcze i eksploatacyjne.
Jego zdaniem wypowiedź prezesa Exxon Mobil to sygnał, że konieczne są "dodatkowe badania laboratoryjne i analizy złóż, by lepiej przygotować zabiegi szczelinowania".
Pod koniec stycznia br. amerykański potentat poinformował, że jego dwa odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego w Polsce nie dały spodziewanych efektów i o rozpoczęciu produkcji nie ma mowy.
Exxon Mobil ma w Polsce sześć koncesji; dwie razem z koncernem francuskim Total na Mazowszu, a pozostałe na Podlasiu razem z firmą Hutton Energy.
Amerykański gigant planuje wykonanie jeszcze sześciu odwiertów w Polsce - w okresie od trzeciego kwartału br. do lata 2014 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.