Urzędnicy Ministerstwa Gospodarki przygotowują filmy, broszury i konferencje. Planowane są również debaty publiczne. Szczególnie z mieszkańcami terenów typowanych na lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kampania informacyjna ruszyć ma 29 marca.
Rząd nie zamierza promować energii atomowej, ale chce prowadzić działania informacyjno-edukacyjne.
- Ministerstwo Gospodarki podejmie się realizacji kampanii informacyjnej. Zakładamy, że rozpocznie się ona pod koniec marca i będzie trwała dwa lata. Będziemy starali się dostarczyć rzetelnych informacji całemu społeczeństwu polskiemu na temat korzystnych stron energetyki jądrowej, ewentualnie będziemy wyjaśniali te wątpliwości, które wokół energetyki jądrowej powstają - wyjaśnia Zbigniew Kubacki, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki.
Atom w Polsce pod koniec 2011 roku popierało nieco ponad jedna trzecia społeczeństwa. W ostatnich latach spadało ze względu na katastrofę w japońskiej Fukushimie oraz po decyzji Niemiec o wycofywaniu się z programu jądrowego.
Kampania resortu gospodarki obejmuje wiele różnych narzędzi - od spotów i programów telewizyjnych po konferencje i spotkania z mieszkańcami miejscowości, które zostały wytypowane jako możliwe lokalizacje pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
- Będzie to kampania informacyjna w pełnym znaczeniu tego słowa, z publikacjami, informacjami, filmami, edukacją, spotkaniami, konferencjami, ale również debatami publicznymi. Chcemy te debaty przeprowadzić w potencjalnych lokalizacjach przyszłej elektrowni atomowej. Zastanawiamy się w tej chwili nad wyborem metod spotkań publicznych na tym terenie, ale bezwzględnie obejmujemy i przewidujemy takie społeczne dyskusje na temat energetyki jądrowej w Polsce - zapewnia Zbigniew Kubacki.
Pod uwagę brane są trzy lokalizacje elektrowni jądrowej:
• Choczewo,
• Gąski i
• Żarnowiec.
Mieszkańcy tych gmin, wyrażając się oględnie, nie są zainteresowani, by w ich sąsiedztwie budowano elektrownię jądrową. Tymczasem pierwszy reaktor, zgodnie z planami, ma zostać oddany do użytku w 2021 lub 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.