O godzinie 20.19 w polu macierzystym kopalni Marcel w Radlinie doszło do silnego wstrząsu - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Dwóch z trzech górników rannych przebywa w szpitalach, jeden z nich jest w stanie ciężkim - uzupełnia Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.
Wstrząs miał siłę 9,2x107 Jula (ponad 3 stopnie w skali Richtera) i wystąpił w rejonie ściany M12 w pokładzie 707 na poziomie 850 metrów. W wyniku wstrząsu rannych zostało trzech górników. Jeden z nich był nieprzytomny, oddychał jednak samodzielne. Pozostała dwójka o własnych siłach opuściła miejsce zdarzenia. Poszkodowani nie znajdowali się w epicentrum wstrząsu. Zostali przewiezieni do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Stan jednego górnika, który odniósł obrażenia głowy, jest bardzo ciężki. Drugi z poszkodowanych ma stłuczenia części potylicznej głowy, a trzeci stłuczenia żeber.
Poszkodowani we wstrząsie górnicy zajmowali się wymianą przekładni przenośnika taśmowego typu Gwarek B1000.
- Reszta 16-osobowej załogi jest już bezpieczna - poinformował na antenie TVN24 Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Wszystkie środki zabezpieczające zostały wprowadzone i w tej chwili w rejonie zagrożenia nie przebywa żaden górnik - dodał Madej.
Wstrząs był tak silny, że w ciągu godziny 21 mieszkańców tego rejonu zgłosiło odczucie wstrząsu do służb kopalni i nadzoru górniczego.
Trwa ustalanie skutków wstrząsu.
Kopalnia Marcel, która wchodzi w skład Kompanii Węglowej SA, prowadziła i prowadzi wydobycie węgla ze złóż znajdujących się pod miejscowościami Radlin, Wodzisław Śląski, Rybnik-Niedobczyce, Marklowice, Mszana, Świerklany. Największe złoża węgla znajdują się na terenie gminy Marklowice.
Jest w zasadzie zakładem dwuruchowym - jeden ruch znajduje się w Radlinie - zakład główny KWK Marcel, drugi ruch to tzw. część marklowicka, gdzie zlokalizowane są szyby Marklowice I (zjazdowo-materiałowy) i Marklowice II (szyb wentylacyjno-wydechowy) w Marklowicach.
Główna koncentracja obecnego wydobycia, a także przyszłość kopalni związana jest z częścią marklowicką, gdzie obecnie eksploatuje się pokłady z głębokości od 290 do 700 m pod ziemią. W części marklowickiej wydobycie prowadzone jest z 3 ścian eksploatacyjnych. W części macierzystej wydobycie prowadzi się na 1 ścianie (planuje się jeszcze prowadzenie eksploatacji przez ok. 5-10 lat), po czym całe wydobycie kopalni pochodzić będzie z części marklowickiej.
Zbigniew Madej powiedział, że 9 marca zbierze się specjalna komisja ds. tąpań. Prawdodpodobnie wizję lokalną przeprowadzi się w poniedziałek 12 marca. Rejon, gdzie nastąpił wstrząs, jest zamknięty - w pozostałych odbywa się wydobycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.