Jedna z największych firm ciepłowniczych w województwie śląskim ma nowego właściciela. Po pozytywnej decyzji Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad rudzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej przez Zespół Ciepłowni Przemysłowych "Carbo-Energia", władze Rudy Śląskiej ostatecznie podpisały umowę sprzedaży swojej spółki.
O szczegółach transakcji poinformowali na środowej (29 lutego) konferencji: prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, Joanna Strzelec-Łobodzińska - prezes Kompanii Węglowej, do której należy Carbo Energia oraz Antoni Pielok - prezes Carbo-Energii.
Na decyzję UOKiK obie strony czekały od listopada ub. roku. Wcześniej w rudzkim magistracie odbyła się publiczna aukcja sprzedaży PEC-u. Wobec braku innych oferentów przedsiębiorstwo zostało sprzedane za cenę wywoławczą, czyli 41,3 mln zł "Carbo-Energii".
Urząd uznał, że przejęcie PEC-u przez "Carbo-Energię" nie ogranicza w istotnym stopniu konkurencji na rynku produkcji i dystrybucji ciepła na terenie Rudy Śląskiej.
Kilka dni temu na konto Urzędu Miasta wpłynęły już pieniądze ze sprzedaży PEC-u. Prezydent Grażyna Dziedzic zapewnia, że miasto "nie przeje" tych środków.
- Sporą część pieniędzy przeznaczymy na kolejne inwestycje w mieście. Jakie? Ich listę ustalimy w porozumieniu z radnymi w najbliższym czasie - podkreśla prezydent Rudy Śląskiej.
Miasto ma dziś zdecydowanie lepszą sytuację finansową niż wtedy, gdy przeprowadzało publiczną aukcję sprzedaży przedsiębiorstwa, co oznacza, że pieniędzmi ze sprzedaży PEC-u nie trzeba "łatać dziury" budżetowej.
- Spłaciliśmy już wszystkie zaległe faktury na łączną kwotę 57 mln zł, których nie zapłaciły poprzednie władze, ponieważ pomimo kilku prób nie udało się im sprzedać PEC-u - powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. Jednak część środków zostanie przeznaczona na wykup miejskich obligacji, wyemitowanych przez poprzednie władze oraz na lokaty bankowe.
- Przejęcie przez Carbo-Energię rudzkiego PEC-u wzmocni pozycję rynkową naszej spółki - córki na terenie Rudy Śląskiej - powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej SA. - Nastąpi to w oparciu o sieć przesyłową kupionej spółki i wytwarzaną tam energię cieplną. Z drugiej strony Carbo-Energia dzięki wzmocnieniu potencjału wytwórczego zapewni mieszkańcom Rudy Śląskiej bezpieczeństwo energetyczne poprzez pewność dostaw ciepła. To inwestycja, która obu firmom stworzy nowe możliwości rozwoju i pozwoli wykorzystać ich potencjał. Dla Kompanii Węglowej oznacza to wsparcie naszej energetycznej linii biznesowej zapisanej w strategii spółki. Zapewniam, że to także inwestycja, która podniesie efektywność funkcjonowania firmy z równoczesnym dostosowaniem jej do wymogów ochrony środowiska.
PEC w Rudzie Śląskiej dostarcza ciepło do ponad 1,1 tys. odbiorców. Ciepło kupuje głównie od elektrociepłowni węglowych. Największym dostawcą jest "Carbo-Energia", która zapewnia PEC-owi około 67 proc. potrzebnego ciepła. Pozostałe ciepło PEC kupuje od spółki Fortum Zabrze i spółki ZEC Katowice.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej produkuje również własne ciepło w 38 własnych lokalnych kotłowniach o niewielkich mocach. Łączna długość sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych rudzkiego PEC-u wynosi w sumie 120,5 km, z czego 71 kilometrów to sieci ciepłownicze.
Nowy właściciel rudzkiego PEC-u - Zespół Ciepłowni Przemysłowych "Carbo-Energia" sp. z o.o. działa na rynku od 1995 roku. Spółka powstała w wyniku restrukturyzacji Rudzkiej Spółki Węglowej. To od niej przejęła ciepłownie działające dotąd w obrębie rudzkich kopalń. W 2004 roku w drodze następstwa prawnego 100 proc. udziałów w spółce przejęła Kompania Węglowa. Dziś "Carbo-Energia" jest właścicielem 4 ciepłowni (Bielszowice, Wanda, Halemba, Nowy Wirek) oraz jednej elektrociepłowni (Mikołaj).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.