Minister środowiska Marcin Korolec poinformował w poniedziałek, że resort przygotowuje założenia do ustawy dotyczącej wydobywania węglowodorów, przede wszystkim gazu i ropy.
- W ciągu ostatnich tygodni bardzo dużo uwagi poświęcaliśmy w Ministerstwie Środowiska przygotowaniom założeń ustawy dotyczącej wydobywania węglowodorów, w szczególności gazu i ropy - powiedział Korolec na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Dodał, że resort pracuje też nad regulacjami dotyczącymi wydobywania gazu łupkowego.
Korolec spodziewa się, że Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się tym dokumentem w ciągu 4-5 tygodni.
Mówiąc o założeniach projektowanej ustawy, Korolec podkreślił, że należy przede wszystkim "zagwarantować pełną kontrolę państwa nad udzielonymi już koncesjami, nad złożami, ale przy poszanowaniu praw nabytych inwestorów". Podkreślił, że w swych założeniach ministerstwo bazuje na doświadczeniach norweskich. Dodał, że dyskutowana kwestia "zagospodarowania ewentualnych przychodów z wydobycia".
Minister powiedział, że resort koncentruje się w tej chwili na przygotowaniach do spotkania unijnych ministrów ds. środowiska, planowanego na 9 marca, które będzie dotyczyć m.in. tzw. pakietu klimatyczno-energetycznego.
Premier oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Polska nie widzi żadnych podstaw, aby UE zmieniała cele redukcyjne emisji CO2. Zapewnił, że Polska będzie w tej sprawie stanowcza.
Minister podkreślił, że Polska w ostatnim czasie próbuje szukać sojuszników wśród państw regionu, które mają podobne stanowisko w tej sprawie. "Mieliśmy dwa tygodnie temu spotkanie ministerialne w Warszawie z państwami Grupy Wyszehradzkiej, (również) z państwami takimi jak Bułgaria, Rumunia, czyli państwami o podobnej strukturze interesów" - dodał Korolec. Poinformował, że dwa tygodnie temu spotkał się także z duńskim ministrem.
- Jestem w bieżącym kontakcie z panią komisarz ds. klimatu (...) Niemniej jednak samo spotkanie ministrów środowiska w tym punkcie zanosi się na bardzo burzliwe, spotkają się tam bardzo różne interesy - ocenił.
Według ministra w resorcie trwają też prace nad nowym sposobem zarządzania lasami. - Planujemy wprowadzenie podatku dochodowego od Lasów Państwowych - powiedział. Dodał, że jest także plan wprowadzenia mechanizmu zwiększającego "porządek i transparentność, jeśli chodzi o zarządzanie" lasami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.