Po wtorkowym (21 lutego) spotkaniu z politykami Prawa i Sprawiedliwości przyszła pora na Solidarną Polskę. Dzień później (w środę 22 lutego) premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami klubu parlamentarnego tej partii. Był to kolejny etap konsultacji w Sejmie projektu podniesienia i zrównania wieku emerytalnego - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez centrum prasowe rządu.
- Nie można odkładać na bok koniecznej zmiany, jaką jest podniesienie wieku emerytalnego - przekonywał premier Donald Tusk. - Żyjemy coraz dłużej i będziemy żyli coraz dłużej. Z tego wynika jednoznaczny wniosek, że nie utrzymamy tego wieku emerytalnego, który mamy dzisiaj - dodał.
Zaznaczył, że w krajach takich jak Polska, trend ten będzie prawdopodobnie wyraźniejszy, niż w krajach o wyższym poziomie cywilizacyjnym.
- Ja też odczuwam wewnętrzny niepokój, bo zdaję sobie sprawę, że jest to radykalna zmiana, ale ona nie jest natychmiastowa - tłumaczył szef rządu odnosząc się do kwestii podniesienia o 7 lat wieku emerytalnego kobiet.
Premier odniósł się też do pytań dotyczących zwiększania dzietności w Polsce. - Nic nie zwalnia rządu z obowiązku, aby szukać metod jej zwiększania ale byłbym nieuczciwy, gdybym powiedział, że istnieje wypracowany, gwarantowany sposób na zwiększanie dzietności w taki sposób, który zwolniłby nas z obowiązku podniesienia wieku emerytalnego - ocenił Donald Tusk.
Politycy Solidarnej Polski pytali Donalda Tuska m.in. o kwestie osób starszych, pracujących dłużej w przyszłości, efektywności pracy w różnym wieku i przy różnych zawodach, ryzyka bezrobocia określonych grup wiekowych oraz OFE. Zwracali się również o opinię szefa rządu na temat niektórych własnych pomysłów emerytalnych.
Klub Solidarnej Polski jasno informuje - oceniając spotkanie na swojej stronie internetowej - że jest przeciwny wydłużeniu wieku emerytalnego, ale Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jest gotów na współpracę w tej sprawie, niezależnie od sporu.
- Myślę, że efektem tego spotkania nie będzie zmiana naszego zdania, ale jest zapowiedź, że rozmowy, konsultacje i negocjacje będą trwały. Chciałbym, aby ostateczna decyzja była podjęta w szerszej grupie, nie tylko w obrębie koalicji - zaznaczył w Pulsie Trójki europoseł Solidarnej Tadeusz Cymański.
Solidarna Polska proponuje większe skupienie się na polityce prorodzinnej i wprowadzenie - przykładem Francji i Wielkiej Brytanii - wysokich zasiłków rodzinnych.
- Problem polega na tym, że nikt nie wie, czy to przyniesie spodziewane efekty, a trendy dotyczące sytuacji demograficznej obecnej i przyszłej są znane i niezmienne. Stąd konieczność podjęcia teraz decyzji dotyczącej przyszłych pokoleń - zauważył Paweł Olszewski z PO.
Relacja ze spotkania premiera z PiS - czytaj w portalu górniczym nettg.pl: Premier rozmawiał z PiS-em o emeryturach
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.