Kamera termowizyjna, cyfrowy tester betonu oraz analizator i miernik drgań maszyn wirujących to tylko niektóre z najnowocześniejszych urządzeń, o które w ciągu minionych trzech lat wzbogacił się Specjalistyczny Urząd Górniczy (do niedawna Urząd Górniczy do Badań Urządzeń Energomechanicznych - przyp. red.).
- Nasze zaplecze techniczne staje się coraz doskonalsze. Sprzęt nowej generacji daje nam nieporównywalnie większe możliwości techniczne. Dla przykładu, obraz termograficzny zarejestrowany kamerą termowizyjną da się z powodzeniem nałożyć na obraz widzialny urządzenia energomechanicznego. W ten sposób żadna usterka, nawet najmniejsza, nie ujdzie naszej uwadze. Urządzenie wielkości policyjnego radaru znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niepożądanym efektem cieplnym - tłumaczy inż. Marek Szczygieł, nadinspektor w Specjalistycznym Urzędzie Górniczym.
Łatwiej, szybciej, dokładniej
Poprzez porównanie parametrów betonu analiza obudów szybów staje się łatwiejsza, szybsza i co najważniejsze - dokładniejsza. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pracy górników. Cyfrowy tester betonu jest w tym przypadku niezastąpiony. Rozmontowany mieści się w niewielkiej walizeczce, ale jego możliwości są ogromne. Podobnie analizator i miernik drgań maszyn wirujących. Używa się go do kontroli pracy prądnic, silników wyciągowych i wentylatorów. Z kolei urządzenie do badań hydrantów przeciwpożarowych daje pełną informację o ich wydajności poprzez precyzyjny pomiar ciśnienia stałego i dynamicznego.
- Działania prewencyjne to podstawa nowocześnie funkcjonującego górnictwa. Byłoby idealnie, gdyby wszyscy przedsiębiorcy górniczy posiadali podobnej klasy sprzęt i mogli na bieżąco kontrolować stan techniczny eksploatowanych urządzeń. Coraz częściej zresztą z takimi przypadkami się spotykamy. Bywa, że firmy prowadzące działalność górniczą pozyskują środki na zakup specjalistycznego sprzętu diagnostycznego i zwracają się do nas o radę, jakie urządzenia wybrać. To jest dla nas niezwykle istotne, bowiem zadaniem Specjalistycznego Urzędu Górniczego jest także motywowanie przedsiębiorców do stosowania odpowiednich urządzeń kontrolno-pomiarowych, służących bezpieczeństwu załóg górniczych - dodaje Szczygieł.
Środki z NFOŚiGW
Warto dodać, że zakup nowoczesnego sprzętu, którym posługują się inspektorzy SUG w swej codziennej działalności, doszedł do skutku m.in. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program doposażenia organów nadzoru górniczego w sprzęt służący do monitorowania eksploatacji kopalin odegrał tu kluczową rolę. W ciągu trzech minionych lat zakupiono w sumie trzydzieści sztuk urządzeń specjalistycznych różnego typu. Szkoleniami objęto też załogę Specjalistycznego Urzędu Górniczego, do którego kompetencji należy nie tylko badanie urządzeń energomechanicznych, ale również kontrola stanu szybów i obiektów budowlanych zakładów górniczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.