Jeszcze tylko do 25 lutego można zwiedzać wystawę "Kartografia górnicza" w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce - dowiedział się portal górniczy nettg.pl. Impulsem do jej stworzenia była bogata kolekcja ponad 2000 górniczych map znajdujących się w zbiorach muzeum.
Wystawa prezentuje m.in. najstarsze zachowane mapy wielickiej kopalni, do których miedzioryty z ilustracjami wykonał Wilhelm Hondius w XVII w. Jego grafiki przedstawiają w uproszczeniu wnętrza kopalni oraz górników przy pracy, stanowią tym samym cenny materiał dla badaczy i historyków. Natomiast na zlecenie króla Władysława IV wykonał sztych kopalni w Wieliczce. Sam autor należał do haskiego cechu rytowników, ciesząc się zaszczytnym tytułem "Sztycharz Stanów Holenderskich" posiadł monopol na wykonywanie grafik dla swojego państwa.
Zwiedzający wystawę zobaczą najstarszy plan żupy bocheńskiej z 1764 r., portrety osób zasłużonych dla kartografii górniczej, podręczniki miernictwa pochodzące z XVIII i XIX w., sprzęt mierniczy, urządzenia do obliczań geodezyjnych oraz przyrządy do kreślenia map. Dla porównania historyczne mapy i przyrządy zestawione zostały z ich współczesnymi odpowiednikami. Dzięki czemu zwiedzający może zobaczyć nowoczesne mapy opracowane i wykreślone komputerowo, poczuć się jak geodeta i spróbować swoich sił podczas wykonywaniu pomiarów za pomocą niwelatora.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.