W środę (15 lutego) w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt, przygotowany przez ekspertów Solidarności, poparło ok. 350 tysięcy obywateli - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez związek.
Celem przygotowanego przez "S" obywatelskiego projektu jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego.
- Najniższe wynagrodzenie nie powinno być zależne od bieżących, arbitralnych decyzji politycznych. Nasz projekt wiąże je z poziomem wzrostu PKB - podkreśla Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność.
Pierwsze czytanie projektu ustawy obejmuje uzasadnienie projektu przez wnioskodawcę, debatę w sprawie ogólnych zasad projektu oraz pytania posłów i odpowiedzi wnioskodawcy. Pierwsze czytanie na posiedzeniu sejmu kończy się skierowaniem projektu do komisji, chyba że sejm w związku ze zgłoszonym wnioskiem odrzuci projekt w całości. Komisje, do których skierowany został projekt ustawy, przedstawiają sejmowi wspólne sprawozdanie o projekcie.
W poprzedniej kadencji sejmu takie czytanie odbyło się we wrześniu 2011 roku. Piotr Duda zreferował założenia projektu, odpowiedział też na pytania posłów. W związku z nową kadencją parlamentu tę procedurę trzeba jutro powtórzyć.
Sejm bieżącej kadencji zajmował się już projektem podczas spotkań eksperckich - w styczniu przedstawiciele Solidarności rozwiewali wątpliwości posłów z sejmowych komisji finansów, polityki społecznej i rodziny, związane z przyjęciem projektu. Najczęściej parlamentarzyści pytali o wpływ nowej regulacji na rynek pracy.
- Nasz projekt uzależnia tempo wzrostu płacy minimalnej od wzrostu gospodarczego więc obawy, że wyższa płaca minimalna oznacza katastrofę na rynku pracy są nieuzasadnione - mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK NSZZ "S" ds. dialogu społecznego
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest piątym punktem jutrzejszych obrad sejmu. Przewiduje się, że może się odbyć ok. godz. 13.00.
Więcej o obywatelskim projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę na www.placaminimalna.pl .
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.