Lubelska Bogdanka uruchomiła sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych. Od 10 lutego br. spółka obniżyła też dla nich cenę o 100 złotych na tonie na węgiel typu groszek i orzech.
Lubelski Węgiel Bogdanka wstrzymał sprzedaż węgla w punktach zlokalizowanych na terenie kopalni w marcu ubiegłego roku. Było to związane z prowadzonym procesem inwestycyjnym rozbudowy Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Zakres prowadzonych robót spowodował zamknięcie punktu załadunku w którym mogli się zaopatrywać odbiorcy indywidualni którzy kupowali węgiel na własne potrzeby głównie z terenu woj. lubelskiego. Inwestycja, której wykonawcą jest Mostostal Warszawa, opóźniała się. Odbiorcy indywidualni nie mieli więc możliwości zaopatrzenia się w węgiel bezpośrednio Bogdance przed sezonem grzewczym.
- Mam nadzieję że niższe ceny w tym roku zrekompensują zawód jaki wielu osobom sprawiła kopalnia. Uruchomiliśmy sprzedaż detaliczną tak szybko jak było to możliwe. Bardzo nam przykro że wielu naszych stałych klientów indywidualnych musiało odejść z przysłowiowym kwitkiem. Za tę uciążliwość przepraszamy - wyjaśnia Tomasz Zięba, rzecznik prasowy spółki.
Od 2012 r. obowiązuje na węgiel akcyza, która przewiduje jednak szereg zwolnień w tym m.in dla gospodarstw domowych zużywających surowiec na użytek własny do celów grzewczych. Korzystanie ze zwolnień wymaga niestety dopełnienia szeregu formalności. Bogdanka starała się wyjść temu naprzeciw umieszczając w punktach sprzedaży odpowiednie druki i formularze niezbędne do wypełnienia. Informacji w tej sprawie udzielają również pracownicy biura sprzedaży. Ze szczegółami można się zapoznać na stronie internetowej spółki.
Głównymi odbiorcami węgla z Bogdanki są elektrownie i elektrociepłownie z rejonu wschodniej i centralnej Polski.
- Tam kierujemy ponad 90 proc. produkcji. Sprzedaż detaliczna w skali roku to ok. 200 tys. ton. Rozumiemy jednak wzmożone zapotrzebowanie odbiorców na węgiel spowodowane warunkami pogodowymi, które podobno nie ulegną szybko poprawie. W Bogdance co dwie minuty ładowany jest 60-tonowy wagon węgla, który później jedzie do klientów instytucjonalnych. Klientów indywidualnych będziemy się starali obsłużyć równie sprawnie - zapewnia rzecznik LW Bogdanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.