Grupa kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych chce stworzyć platformę do handlu uprawnieniami do emisji CO2, ale na ten moment brakuje rozwiązań prawnych - powiedział Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii, której przejęcie finalizuje GPW.
- Dyrektywy unijne i zasady jakie przyjęła UE co do tworzenia platformy CO2 są jasne - taką platformę powinien organizować finansowy rynek regulowany. W Polsce jest jedna taka firma, spełniająca wymagania, czyli Giełda Papierów Wartościowych. Jednocześnie Unia mówi o bezpośrednim dostępie do tego rynku przedsiębiorstw, które mają instalacje CO2, a my jeśli chodzi o rozwiązania rynku finansowego nie przewidujemy tego typu regulacji. Jest także szereg innych kwestii prawnych, które nie są rozwiązane - powiedział Onichimowski.
Dodał, że "kilka lat temu Polska zadeklarowała, że chce uruchomić swoją platformę i nic więcej nie zrobiono. Nie zostały zbudowane rozwiązania prawne".
- Ministerstwo Środowiska szykuje się do ogłoszenia przetargu na przełomie lutego i marca. Powstaje pytanie w oparciu o jakie kryteria - stwierdził.
Poinformował, że grupa GPW jest zainteresowana udziałem w tym przetargu.
- Grupa kapitałowa GPW jest zainteresowana stworzeniem takiej platformy. Od strony regulacyjnej taka platforma byłaby częścią GPW. Mam nadzieję, że TGE mogłaby pomóc swoim potencjałem, od strony Izby Rozliczeniowej, od strony systemu informatycznego - powiedział Onichimowski.
GPW finalizuje przejęcie kontroli nad Towarową Giełdą Energii. W styczniu UOKiK wydał zgodę na przejęcie 80,33 proc. udziałów TGE za 179,37 mln zł.
- Nasza strategia będzie modyfikowana z nowym właścicielem. Oceniam, że więcej będziemy myśleć o obszarach, które do tej pory były regulacyjnie poza nami, choćby o rynku finansowym, rynku instrumentów pochodnych. Chcemy też brać udział w rynku europejskim +market couplingu+, być może w podobnych działaniach integrujących rynki gazu, jeśli ten rynek w Polsce się uruchomi - powiedział prezes TGE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zaczynam sie bać, bo okazuje się że tak zwane rynki finasowe (w obliczu tego co zrobiły z Ameryką i Europą zasługujące na określanie ich prawdziwą nazwą, czyli rynki spekulacyjne, które nie wytwarzają niczego poza smrodkiem w swoich biurowcach) chcą wskoczyć na kolejny obszar swoich spekulacyjnych manewrów, jakim będzie handelek emisjami CO2. Szanowni spekulanci. Bunt internautów jeszcze wam nie uświadomił, że zaczyna się nowa era? Nareszcie ujawniło się nowe oblicze naszego społeczeństwa więc uważajcie w swych dalekosięznych panach zarabiania na każdym oddechu ciągle jeszcze uspionych obywateli RP. Nic już nie będzie takie samo jak przed akcją ANTYACTA.