Trzy pytania do dr. Jerzego Kickiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Już niebawem, bo w ostatnim tygodniu lutego, odbędzie się XXI Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Ma przebiegać pod znakiem jubileuszu 90-lecia nadzoru górniczego na ziemiach polskich i dobrych praktyk...
Obchody tego jubileuszu będą trwały przez cały rok, a przyświecać ma im hasło "Górnictwo z zasadami". Dla organizatorów Szkoły Eksploatacji Podziemnej jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem móc je zainaugurować podczas tegorocznego spotkania. Do głównego hasła tego jubileuszu będziemy nawiązywać w trakcie licznych sesji, które tradycyjnie złożą się na obraz kolejnej Szkoły.
XXI Szkoła będzie zdominowana przez dobre praktyki i rekomendacje dla efektywnego i bezpiecznego działania branży górniczej. Tradycyjnie będzie to kilkanaście sesji. Wśród nich sesja poświęcona tematyce bezpieczeństwa, podobnie jak "Raport o stanie bezpieczeństwa w polskich kopalniach", które towarzyszą nam od lat i nie inaczej będzie i w tym roku. Te obrady to nasz kolejny wielki eksperyment.
Transmisja obrad w internecie nie jest już dla nas nowością, ale materiały Szkoły tylko w wersji elektronicznej już tak. Tak dzieje się w czasie wielu podobnych wydarzeń na świecie. Nie oznacza to oczywiście, że uczestnicy nie otrzymają od nas publikacji książkowych. Jak co roku przewidujemy kilka bardzo ciekawych pozycji, o które często pytają uczestnicy i sympatycy Szkoły.
Polskie górnictwo rusza w świat - taka jest myśl przewodnia sesji plenarnej. Czy chcieliście nią zaskoczyć uczestników Szkoły?
Nasz sesja plenarna jest tylko potwierdzeniem wydarzeń, których byliśmy świadkami w ostatnich latach, a szczególnie w roku 2011. Dla nikogo, kto zajmuje się górnictwem, nie ulega wątpliwości, że decyzja KGHM Polska Miedź SA - polskiego kolosa gospodarczego - o zdecydowanym wejściu w inwestycje zagraniczne jest słuszna.
Podobnie jest z poszukującym na rynkach zagranicznych źródeł koncentratów dla swojej huty ZGH Bolesław. Aktualnie eksploatowane złoża cynku oraz ołowiu są na wyczerpaniu i poszukiwanie koncentratów jest nakazem chwili. Tym bardziej nie budzą wątpliwości decyzje polskich firm związanych z przemysłem maszyn górniczych.
Kopex, obchodzący 50-lecie i też obecny na Szkole od lat, rozwija swoją działalność poza granicami Polski. W świetle coraz bardziej kurczących się zasobów złóż bądź konieczności pozyskiwania surowca w coraz trudniejszych warunkach decyzje te nie powinny budzić wątpliwości. Warto w tym przypadku korzystać chociażby z doświadczeń naszego zachodniego sąsiada - Niemiec, które jeszcze nie tak dawno, o czym wielu pewnie nie wie, były największym eksporterem w gospodarce światowej (straciły ostatnio tę pozycję na rzecz Chin). Praktycznie nie prowadząc działalności górniczej w Niemczech, tamtejsze firmy są jednymi z największych dostawców maszyn górniczych na rynki światowe. Międzynarodowa ekspansja dotyczy również polskiej nauki i edukacji, o czym będą mówili profesorowie Józef Dubiński i Piotr Czaja.
Czy tradycyjnie w różnych sesjach Szkoły będzie obecna informatyka z wiodącą sesją "Informatyka w górnictwie"?
John Naisbitt, autor światowego bestsellera lat dziewięćdziesiątych "Megatrendy: dziesięć kierunków zmieniających nasze życie", który ukazał się na rynku polskim dziesięć lat temu, stwierdził, iż "toniemy w zalewie informacji, ale umieramy z głodu wiedzy". To wypisz, wymaluj sytuacja polskiego górnictwa Anno Domini 2012. Wiele systemów, systemików zalewa decydentów różnymi, w niewielkim stopniu uporządkowanymi i o niskim stopniu standaryzacji, informacjami. Próbujemy na wiele sposobów i przy pomocy największych firm informatycznych uporządkować i opanować tę sytuację, ale widzimy, w tym dzięki tej sesji, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.
Zdajemy się zapominać, że informacja to jeszcze nie wiedza. Kluczem do zarządzania wiedzą w firmie jest uporządkowany, dobrze zorganizowany system informatyczny oraz umiejący się w tym poruszać, współpracujący ze sobą pracownicy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.