Sektor energetyczny w Polsce może spodziewać się inwestycji na poziomie 25 mld Euro do 2020 r. - wskazują na to zamierzenia koncernów energetycznych. Jednak finansowanie niezbędnych projektów może napotkać trudności, związane z ryzykami natury politycznej, regulacyjnej i rynkowej... To jedne z wielu konkluzji raportu "Energy Predictions 2012" opracowanym przez ekspertów firmy doradczej Deloitte dla sektora energetycznego na świecie.
Eksperci Deloitte oceniają, że w najbliższych latach najważniejszymi wyzwaniami dla polskiego rynku będzie finansowanie nowych projektów energetycznych, ostateczne określenie ram funkcjonowania projektu jądrowego, scenariusze rozwoju rynku gazowego, rola gospodarek azjatyckich oraz aktywność na rynku fuzji i przejęć. Oto najważniejsze trendy w rozwoju energetyki światowej wskazywane przez autorów raportu...
Gaz i Polska
Gaz i jego rosnące znaczenie to jedno z najważniejszych zagadnień w gospodarce globalnej jak i w Polsce. Analizy oparte na światowych modelach rynku gazu pokazują, że średnia roczna stopa wzrostu popytu na gaz na świecie wyniesie 1,9 proc. do 2030 r. W Unii Europejskiej będzie to wzrost na poziomie ok. 14 proc. (do 2030 r.), natomiast w Polsce w tym okresie może być jeszcze wyższy - nawet do 37 proc. Pozycja Polski na regionalnej mapie energetycznej może się zmienić, a istotnym elementem tej przemiany będzie gaz.
Piraci i ceny ropy
Powstał nowy paradygmat ryzyka geopolitycznego. Ostatnie wydarzenia na Środkowym Wschodzie (np. spór o zakres wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Chińskim między Wietnamem a Chinami) oraz w Afryce Północnej wskazują na ryzyka geopolityczne dla branży naftowo-gazowej. Kluczowe potencjalne tereny sporne obejmują Morze Południowochińskie i region Arktyki, w których możliwe są znaczące odkrycia złóż węglowodorów. Poważnym problemem staje się także kwestia przechwytywania statków przez piratów u wybrzeży Afryki, w szczególności w rejonie Somalii. W trakcie pierwszej połowy 2011 odnotowano 266 ataków, o 70 więcej niż w analogicznym okresie 2010 r. Groźba wysokich okupów wpłynęła na ceny ubezpieczeń uiszczanych przez przewoźników morskich, a tym samym koszty surowca.
Nowe technologie
Nanotechnologie mogą mieć wpływ na wydajność paliw, źródeł światła czy sposoby przechowywania energii. Nowinki technologiczne mogą prowadzić np. do wyłączenia z użytku paneli słonecznych gdyż w przyszłości zapewne pojawi się tańsze i bardziej wydajne rozwiązanie.
Atom żyje
Katastrofa w Fukushimie w marcu doprowadziła do międzynarodowej dyskusji nad przyszłością energetyki jądrowej. W następstwie referendum Włochy w czerwcu zarzuciły plany budowy nowych elektrowni. Szwajcaria zdecydowała o wyłączeniu istniejących reaktorów o mocy ponad 3GW do 2034 r. Niemcy zadecydowały o wyłączeniu floty jądrowej (około 20% energii elektrycznej) do 2022 r. USA i Wielka Brytania kontynuują realizację programów jądrowych. Pomimo katastrofy w Fukushimie w marcu 2011 r. kraje Europy Środkowej podtrzymują zainteresowanie energetyką jądrową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.