Wicepremier Waldemar Pawlak w niedzielę 29 stycznia tłumaczył dziennikarzom, że rząd ma minimalny wpływ na wysokość (wciąż rosnących) cen benzyny i oleju napędowego. W studiu Radia Zet, w coniedzielnej audycji "Dzień tygodnia" politycy dyskutowali nad tym, co należałoby zrobić, by powstrzymać galopujące ceny paliw.
Prawie 50 proc. ceny paliw stanowią obciążenia podatkowe. Już nie tylko Janusz Korwin Mikke uważa, że benzyna mogłaby być tańsza, gdyby rząd poskromił apetyt na sięganie do kieszeni obywateli. Opozycja uważa, że dla dobra sprawy rząd powinien obniżyć akcyzę na benzynę i olej napędowy. Zgodnie z prawem unijnym maksymalny czas takiej karencji, po uzyskaniu oczywiście zgody, może trwać maksimum trzy miesiące.
Odnosząc się do takich argumentów Adam Szejnfeld z PO przypomniał, że rząd SLD obniżył akcyzę, ale "efekt pozytywny o kilkanaście groszy był zauważalny na stacjach przez pierwsze dwa tygodnie", po czym ceny wzrosły do poprzednich poziomów.
- Rząd miał wpływ na wysokość akcyzy, ale nie na wysokość marż prywatnych przedsiębiorców - tłumaczył poseł Szejnfeld.
Marek Siwiec (SLD) uważa, że wprowadzenie nawet dwutygodniowa ulga podatkowa dotycząca cen paliw byłaby uzasadniona.
Argumenty PO nie przekonują Jarosława Kurskiego (SP) uważającego,że jeżeli premier Donald Tusk byłby bardzo zdeterminowany, to mógłby w Komisji Europejskiej rozpocząć rozmowy o przedłużeniu możliwości dalszego korzystania przez Polskę z obniżonej stawki akcyzy. Europoseł uważa, że przed ostatnimi wyborami rząd przejawiał "niesamowitą skuteczność", jeśli chodzi o marże Orlenu i Lotosu.
Jacek Sasin (PiS) krytykował rząd, że chwali się najniższymi cenami paliw w Europie.
- Tylko tam się zarabia 3-4 razy więcej niż tutaj, a płaci o kilka groszy mniej - przypomniał prawdę powszechnie znaną.
Tymczasem cierpliwość tracą już kierowcy. W sobotę protestowali w całej Polsce przeciwko wysokim cenom paliw. Jeździli po drogach i autostradach z minimalną dopuszczalną szybkością, skutecznie tamując - w niektórych punktach - ruch samochodowy. Zapowiadają, że ich akcja "Stop wysokim cenom paliw w Polsce!" będzie nadal kontynuowana.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.