Założenia projektu ustawy Prawo gazowe oraz wpływ III pakietu energetycznego na rynek energii i bezpieczeństwo energetyczne Polski były głównymi tematami wystąpienia wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka na czwartkowym (26 stycznia) posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki.
Jak poinformował wicepremier Pawlak, podstawowym celem ustawy Prawo gazowe jest uregulowanie polskiego rynku gazu ziemnego jednym aktem prawnym. Przepisy dotyczące tego sektora zostaną wyłączone z obecnie obowiązującego Prawa energetycznego i ustawy o zapasach.
Wicepremier wyjaśnił, że nowe regulacje wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne poprzez stymulowanie konkurencyjności.
- W tej kwestii chodzi nam o stworzenie równowagi między działaniami państwa i rynku - powiedział. - Przy tworzeniu ustawy dążyliśmy przede wszystkim do udoskonalenia warunków podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze gazu ziemnego - dodał minister gospodarki.
Do najważniejszych ułatwień, jakie resort zamierza wprowadzić w nowych regulacjach należy zaliczyć: wprowadzenie możliwości sprzedaży gazu ziemnego w punkcie wirtualnym oraz dopuszczenie przedkładania prezesowi URE metodologii służącej do kalkulacji cen gazu ziemnego dla odbiorców przemysłowych w miejsce dotychczasowego przedkładania taryfy.
W projektowanych rozwiązaniach resort zawarł także zapisy zwiększające poziom ochrony konsumentów. Regulują one sprzedaż awaryjną gazu ziemnego odbiorcom, którym dotychczasowy sprzedawca zaprzestał sprzedaży z przyczyn niezależnych od odbiorcy.
Udoskonalony został również system zapewnienia niezakłóconych dostaw gazu ziemnego do odbiorców chronionych w sytuacjach nadzwyczajnych. Projekt wprowadza precyzyjną definicję odbiorców chronionych (m.in. odbiorcy w gospodarstwach domowych, szpitale, szkoły) zmieniona została również koncepcja zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. Zgodnie z projektem obowiązek ich utrzymywania zostanie nałożony na podmioty, które dostarczają gaz odbiorcom chronionym.
Wicepremier Pawlak podkreślił, iż pod względem struktury zużycia energii pierwotnej Polska jest jednym z najmniej uzależnionym od importu energii krajów UE.
- W naszym bilansie energii pierwotnej gaz stanowi ok. 12 proc., z czego 1/3 pochodzi ze źródeł krajowych. Zatem nasza zależność od importu tego źródła energii kształtuje się na poziomie 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię pierwotną - wyliczył.
Projekt ustawy Prawo gazowe został przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych 22 grudnia 2011 r. Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl termin zgłaszania uwag upływa 6 lutego br. Po przeanalizowaniu zgłoszonych uwag w Ministerstwie Gospodarki i zatwierdzeniu przez Radę Ministrów projekt zostanie przekazany do Sejmu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.