We wtorek (24) stycznia na portalu górniczym nettg.pl ukazał się tekst "Niewystarczające przewietrzanie i inne błędy przyczyną wypadku" z obszernymi fragmentami informacji komisji Wyższego Urzędu Górniczego o przyczynach zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego w kopalni Krupiński w maju 2011 r. Przytoczone fragmenty raportu komisji wywołały duży oddźwięk wśród czytelników portalu. Obok ich spostrzeżeń i komentarzy pojawiły się też jednak wątpliwości w odniesieniu do niektórych z jego konstatacji. O wyjaśnienie tych wątków poprosiliśmy u źródła. Oto odpowiedzi nadesłane portalowi górniczemu nettg.pl przez Jolantę Talarczyk, rzecznika prasowego WUG:
"PytajNick" kwestionował twierdzenie, że wypadki śmiertelne spowodowane zostały "zatruciem metanem".
Wyjaśnienie WUG: Przywołane przez Internautę stwierdzenie, że wypadki śmiertelne "spowodowane były zatruciem tlenkiem węgla i metanem oraz oparzeniem górnych dróg oddechowych" jest cytatem wniosków zespołu lekarzy przeprowadzających sekcje zwłok.
Dla "gościa" niejasna była informacja o doprowadzeniu do ściany powietrza w ilości 1300 m sześć./min.
Wyjaśnienie WUG: Doprowadzenie do ściany N-12 powietrza w ilości 1300 m sześć./min. oznacza, że było go po prostu zbyt mało. Mało zarówno do sytuacji, jak również w odniesieniu do projektu technicznego robót górniczych.
Dla "gościa" niejasny był także związek między uruchomieniem wentylatora lutniowego, a zakłóceniami przepływu powietrza przez ścianę.
Wyjaśnienie WUG: Konkluzja Internauty, że "wentylator i lutniociąg tam były, aby ten metan przegonić" jest słuszna. Jednakże stabilizacja systemu wentylacyjnego wymaga czasu.
"Zainteresowany" zwrócił uwagę na alternatywne przedstawienie źródła powstania iskier.
Wyjaśnienie WUG: Spójnik "lub" oznacza, że przy dużym nagromadzeniu maszyn i urządzeń ustalono inicjał zapłonu metanu - iskra mechaniczna. Mogła być ona wywołana tarciem lub uderzeniem ruchomych części przenośnika o ... I tu jest problem, czy był to korpus kombajnu, zakleszczone stojaki, czy rynny przenośnika ścianowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Spytajcie szanownego urzędnika jak to się dzieje że przepisy które są tworzone nie idzie wprowadzić w życie oni poprostu chronią swoje tyłki i tyle.