- Najprawdopodobniej w marcu opublikujemy szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce - poinformował we wtorek (24 stycznia) dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.
Należy się spodziewać, że szacunki zostaną opublikowane w marcu. W raporcie będą zawarte szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce. Trwają też prace nad szacunkami ropy łupkowej, ale prawdopodobnie nie znajdą się one w raporcie, choć nie możemy tego całkowicie wykluczyć - powiedział.
Jak dotąd Państwowy Instytut Geologiczny oficjalnie nie przedstawił żadnych szacunków potencjalnych wydobywalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Zrobiły to jednak amerykańskie firmy i instytucje. W tym roku amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) podała, że Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczyłoby więc na ok. 300 lat. Wcześniej, w 2009 r., firma Advanced Resources International zasoby Polski oszacowała na 3 bln m sześc., a Wood Mackenzie na 1,4 bln m sześc.
Szacunki, nad którymi pracuje Instytut, powstają dzięki porozumieniu zawartemu z amerykańską służbą geologiczną USGS (ang. U.S., Geological Survey). Zasoby są badane z wykorzystaniem amerykańskiej technologii.
PIG badania prowadzi w oparciu o inną metodologię, niż wykorzystaną przy wcześniejszych szacunkach. Opiera się nie tyle na objętości i charakterystyce skał, a na historii wydobycia gazu w podobnych basenach geologicznych, jak w USA. Ta metoda skutkuje mniejszymi szacunkami, niż efekt badań z wykorzystaniem metody wolumetrycznej, którą wykorzystywały wcześniej amerykańskie firmy i instytucje.
Po opublikowaniu raportu Instytut rozpocznie badania nad złożami gazu uwięzionego w skałach, a następnie zasobów metanu towarzyszącego pokładom węgla. Z tych badań także powstaną raporty dotyczącą szacowanych zasobów. Gaz uwięziony w skałach (tight gas) to drugi, obok gazu łupkowego, rodzaj niekonwencjonalnego paliwa, którego złoża przyciągają coraz większą uwagę inwestorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.