W 2011 r. liczba wypadków w górnictwie w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszyła się o 10, 9 procent. W ciągu dwóch ostatnich lat łącznie jest ich mniej o blisko 16 proc. - podał, we wtorek 24 stycznia, Wyższy Urząd Górniczy przy okazji konferencji o przyczynach wypadku w maju 2011 r. w KWK Krupiński.
Zmniejszeniu ubiegłorocznej wypadkowości ogółem nie towarzyszył spadek liczby wypadków śmiertelnych. W ubiegłym roku w polskim górnictwie śmierć poniosło
• 26 osób, w tym 20 w kopalniach węgla kamiennego (2010 r. odnotowano ich 20 całym górnictwie i 15 w KWK).
Wypadków ciężkich w 2011 r. było:
• 25 (w 2010 r. - 31), w tym 19 w KWK (o jeden więcej niż w 2010 r.).
Powodem 59,7 proc. wszystkich ubiegłorocznych wypadków były:
• potknięcia, poślizgnięcia lub upadku osób (27,1 proc);
• spadnięcia, stoczenia i osunięcia się mas lub brył skalnych (12,4 proc.);
• kontaktu z przedmiotem transportowanym (10,5 proc.);
• spadnięcie, stoczenie lub osunięcie się innych przedmiotów (9,7 proc.).
W 2011 r.. w całym polskim górnictwie doszło do:
• 2330 wypadków przy pracy - czyli o 285 mniej niż rok wcześniej (- 10,9 proc.). W tym w kopalniach węgla kamiennego - 1795 - mniej o 261 w porównaniu do 2010 r . (- 12,7 proc).
Wskaźniki wypadkowości w przeliczeniu na tysiąc zatrudnionych i wielkość wydobycia zostaną ustalone po uzyskaniu oficjalnych danych GUS. Czynnik ludzki (błąd człowieka, nieprzestrzeganie przepisów, zła organizacja pracy) był przyczyną ok. 78 proc. wypadków polskim górnictwie w minionym roku i w tym zakresie nic się nie zmieniło od 2010 r. Wskaźnik ten jest orientacyjny na podstawie nie zweryfikowanych informacji o zatrudnieniu w zakładach górniczych.
WUG w komunikacie podaje, że w strategii działania nadzoru górniczego do roku 2014 zaplanowano zmniejszenie wypadkowości ogółem o pięć procent w skali każdego roku. Podejmowanych jest wiele inicjatyw, żeby taki efekt uzyskać. W ub.r. zmodyfikowano procedury prowadzenia kontroli zakładów górniczych poprzez wyznaczanie rejonów szczególnego nadzoru, zwiększenie częstotliwości kontroli na zmianach popołudniowych i nocnych.
Do stosowanych od lat metod prewencji wypadkowej (konkurs na najbezpieczniejszą kopalnię i najbezpieczniej pracujący oddział wydobywczy, przygotowywanie i rozpowszechnianie ulotek plakatów o tematyce bhp, szkoleń dla różnych grupa zawodowych oraz doradztwa dla przedsiębiorców) w minionym roku dołączono nowe. Wśród nich:
• przygotowywanie filmów i prezentacji multimedialnych na temat przyczyn najczęstszych wypadków oraz instruktażowych;
• konkurs dla uczniów klas górniczych;
• popularyzowanie zasad bhp w górnictwie na YouTube;
• wprowadzenie górniczego telefonu zaufania...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
U mnie w kopalni jest odział karny za wypadki Zgłosi sie wypadek i po pieniądzach 3 miesiące bez pieniędzy i napewno następnym razem nie zgłosze A twierdzą że to dla naszego dobra tak wygląda polityka bezpieczeństwa w kopalniach haha.
Bo ludzie nie zgłaszają bo się boją a urzędowe statystyki to sobie w tyłek wsadzcie.