System zarządzania bhp w Kompanii Węglowej jest utrzymywany zgodnie z wymaganiami normy, a praktyka postępowania jest zgodna z opracowanym systemem - to wniosek, jaki sformułowała firma kontrolująca po przeprowadzeniu w spółce audytu. W związku z pozytywnym wynikiem, audytor rekomendował utrzymanie certyfikatu systemu zarządzania bhp dla spółki.
- Audyt systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Kompanii Węglowej przeprowadzono pod koniec października. W jego toku nie stwierdzono niezgodności, natomiast sformułowano pewne spostrzeżenia. W stosunku do tych wymagających poprawy, podjęte zostały natychmiastowe działania korekcyjne - wyjaśnia Andrzej Pakura, dyrektor biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Kompanii Węglowej.
Audyt przeprowadzono w wybranych jednostkach Kompanii: Centrali, Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym w Bieruniu, oraz trzech kopalniach: Pokój i Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej oraz Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.
W kopalni Pokój przyglądano się planowaniu i projektowaniu produkcji węgla (w tym węgla surowego) oraz utrzymaniu obiektów budowlanych.
W Halembie-Wirek oceną objęto monitorowanie zagrożeń naturalnych, dokumentację związaną ze zjazdem pod ziemię oraz gotowość i reagowanie w sytuacjach awaryjnych i plan ratownictwa.
W kopalni Bolesław Śmiały audyt dotyczył monitorowania zagrożeń naturalnych, dokumentacji związanej ze zjazdem pod ziemię oraz monitorowania bhp.
Audyt potwierdził zgodność dokumentacji w Centrali KW i ocenianych zakładach z wymaganiami normy, stwierdził także, że wypadki mające miejsce w spółce są rejestrowane zgodnie z wymaganiami prawnymi.
Najwięcej wypadków 17 na 1000 pracowników - zdarza się w grupie nowo zatrudnionych. Średnia w Kompanii Węglowej wynosi 13 wypadków na 1000 pracowników. Audytor w końcowej ocenie zwrócił uwagę na szereg pozytywnych aspektów. W jego opinii program poprawy bhp w spółce na lata 2009-2015 zaplanowany został w oparciu o wytyczne UE i realizowany jest z dużym zaangażowaniem osób odpowiedzialnych za jego realizację. We wszystkich ocenianych obszarach zauważono wśród pracowników dobry poziom świadomości zagrożeń na stanowiskach pracy oraz stosowanie procedur bezpiecznej pracy i właściwych środków ochrony indywidualnej.
Zdaniem audytora to wynik szerokiego i skutecznego propagowania zagadnień bhp wśród pracowników Kompanii, przy wykorzystaniu interesujących metod: organizowanego dorocznie konkursu bhp, otwarciu internetowej platformy konkursowej bhp, zbudowaniu w niektórych kopalniach multimedialnego systemu przekazywania informacji i budowaniu wiedzy pracowników.
Za skuteczne uznano także wprowadzenie okresu próbnego i aktywnego opiekuna dla osób nowo zatrudnionych, prowadzenie nadzoru nad wymaganiami prawnymi i aktami wewnętrznymi oraz dostępem do nich zainteresowanych komórek, a także prowadzenie systemowego monitoringu stanu bhp na poziomie Kompanii oraz w poszczególnych kopalniach i zakładach. Informacje z monitoringu wykorzystywane są do planowania i realizacji działań poprawy i doskonalenia.
Audytor wskazał także na obszary, które należy udoskonalić. Są wśród nich: harmonizacja systemów poszczególnych kopalń i zakładów, dalszy rozwój zaplecza do praktycznego szkolenia pracowników, usprawnienie i rozwijanie oprogramowania wspomagającego ocenę ryzyka zawodowego. Zdaniem audytora, KW powinna także skoncentrować się na rozwoju multimedialnego systemu przekazywania informacji i budowania wiedzy pracowników dla zapewnienia informacji we wszystkich kopalniach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na papierze bo papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie.