Tradycyjnie z początkiem roku kierownictwo śląsko-dąbrowskiej Solidarności podjęło regionalnych dziennikarzy noworocznym śniadaniem. Nie ono było najważniejsze, ale informacje o najbliższych działaniach związku przekazane przez szefa Regionu, Dominika Kolorza.
Śląsko-dąbrowska Solidarność zamierza włączyć się w inicjatywę polityków Solidarnej Polski, zmierzającą do zawieszenia unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Do spotkania związkowców i polityków, na którym omówione zostaną szczegóły współdziałania, ma dojść 16 stycznia w Katowicach. Wiadomo na dziś (11 stycznia), że Solidarną Polskę reprezentować w tych rozmowach mają Ludwik Dorn, Arkadiusz Mularczyk i Mariusz Orion-Jędrysek.
- Będziemy chcieli wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne dotyczące m.in. tego, czy zebranie miliona podpisów obliguje Komisję do referendum w tej sprawie, a jeśli tak - to czy powinno ono odbyć się w całej UE, czy w poszczególnych krajach członkowskich. Myślę, że nie mamy wielkich szans by wygrać takie referendum w całej Europie. Co innego w państwach członkowskich. Gdyby doszło do takiego referendum w Polsce i społeczeństwo opowiedziałoby się w nim za zmianą postanowień pakietu energetyczno-klimatycznego, to Komisja Europejska musiałby zgodnie z prawem wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom - powiedział przewodniczący Kolorz.
Przypomnijmy, że celem akcji Solidarnej Polski jest zawieszenie pakietu klimatycznego. Mają oni ten sam cel, jaki prześwieca akcji "Nie dla TEGO pakietu" prowadzonej od ponad półrocza przez portal górniczy nettg.pl. Wprowadzenie w życie pakietu w obecnej treści oznacza wzrost kosztów prądu od 2013 r. nawet o 80 proc. Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.
Drugim nie mniej ważnym zadaniem, jakie stoi przed Solidarnością, są działania zmierzające do wyeliminowania z życia społeczno-gospodarczego tzw. umów śmieciowych, czyli zatrudniania na określony czas, umowę zlecenie, umowę o dzieło itp.
- Do końca pierwszego kwartału Solidarność przedstawi konkretne rozwiązania prawne zmierzające do poprawy tego stanu rzeczy w naszym prawie pracy. Ich autorami będą najwybitniejsi specjaliści w tej materii - podkreśla Dominik Kolorz.
Na koniec dodajmy, że śląsko-dąbrowska Solidarność zaangażowana jest, jak i pozostałe struktury Związku, w akcję zbierania podpisów ws. referendum o niezmienianie obecnie obowiązującego limitu wieku emerytalnego. Przez 10 dni (do 6 stycznia) zabrała 20 tys. głosów poparcia dla obecnie obowiązujących w tej mierze rozwiązań prawnych. By można było ogłosić referendum, trzeba zebrać pół miliona podpisów za jego rozpisaniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.