Superściana. Tak o nowo rozciętym froncie w kopalni Murcki-Staszic mówi jej dyrektor, Zbigniew Gach. Jednak w ocenie ekspertów z Komisji ds. Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych bezpieczna eksploatacja ścianą 2b-S musi zostać poprzedzona zapewnieniem skuteczniejszej profilaktyki, szczególnie w zakresie zagrożenia metanowego.
Ściana 2b-S w polu S na poziomie 900 m została już rozcięta i znajduje się w fazie zbrojenia. W nieodległym czasie ma być gotowa do eksploatacji. Dla kopalni będzie miała niebagatelne znaczenie, ponieważ węgiel z pokładu 510 ma najwyższe parametry jakościowe, zatem jest nadzwyczaj atrakcyjny rynkowo. Przy tym 2b-S to atrakcyjna ściana: ma 240-245 m długości, do 3 m miąższości i 1350 m wybiegu. Jednocześnie jednak występuje w niej wysokie nasilenie skojarzonych zagrożeń naturalnych: IV kategoria zagrożenia metanowego, III stopień zagrożenia tąpaniami oraz zagrożenie pożarowe. Dopełnieniem tego obrazu są podpoziomowe warunki eksploatacji.
- Jest to front w dziewiczym polu. Na pewno będzie ścianą trudną w prowadzeniu, lecz nie na tyle, aby kopalnia nie poradziła sobie z tymi warunkami - twierdzi dyrektor Zbigniew Gach.
Zastrzeżenia ekspertów
Jednak wniosek kopalni, dotyczący możliwości bezpiecznej eksploatacji pokładu 510 ścianą 2b-S, nie uzyskał 28 grudnia ub.r. pozytywnej opinii Komisji ds. Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych przy Wyższym Urzędzie Górniczym. Eksperci oceniali go w aspekcie proponowanych rozwiązań organizacyjno-technicznych, dotyczących sposobu przewietrzania, i działań profilaktycznych w zakresie zagrożeń aerologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem metanowego.
Komisja sformułowała sześć uwag. Na pierwszym miejscu wśród najistotniejszych jest konstatacja, iż wniosek przedsiębiorcy nie zapewnia metanowości wentylacyjnej w rejonie ściany 2b-S w wysokości nieprzekraczającej 15 m sześc. CH4/min. Dalej eksperci zwrócili uwagę na nieokreślone rygory funkcjonowania śluz wentylacyjnych, przestrzegając przed ewentualnością uszkodzeń systemu wentylacyjnego, prowadzących do niestabilności przepływu powietrza przez ścianę. W ich ocenie nie zapewnia to również bezpiecznej ewakuacji pracowników na wypadek pożaru w przekopie do pola S lub wyrobiskach podszybia szybu VII. Komisja zwróciła nadto uwagę na niesprecyzowanie zasad organizacji prac profilaktycznych w celu zwalczania zagrożeń aerologicznych, prowadzonych w rejonie skrzyżowań upadowych przyścianowych z 2b-S, w powiązaniu z cyklem technologicznym ściany i profilaktyką tąpaniową.
Bezpiecznie i zgodnie z harmonogramem
- Kopalnia jest przygotowana do spełnienia warunków komisji WUG, sformułowanych uwagach. Zostaną one uwzględnione. Czynimy wszelkie starania, aby eksploatacja była prowadzona bezpiecznie - zapewnia dyrektor Zbigniew Gach.
Dyrektor dodał, że spełnienie tych warunków nie odsunie w czasie przygotowywanego rozruchu ściany.
- Planujemy, że uruchomienie 2b-S nastąpi zgodnie z przyjętym harmonogramem - przewiduje.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.