Operator rurociągów przesyłowych Gaz System planuje w latach 2012-2013 wybudować ponad tysiąc kilometrów gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce.
Rozbudowa sieci pozwoli na dostawy gazu ziemnego z różnych kierunków, a polska sieć stanie się integralną częścią europejskiej infrastruktury.W ocenie prezesa Gaz Systemu, Jana Chadama, już rozpoczęte inwestycje, w tym terminal do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu, są sprawnie realizowane. Terminal LNG, pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej, z krajowym systemem przesyłowym połączy gazociąg Świnoujście-Szczecin. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2014 roku.
Idea wybudowania Korytarza Północ-Południe zakłada połączenie terminalu w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria w Chorwacji poprzez systemy przesyłowe Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dzięki temu, po wybudowaniu przez Unię Europejską gazociągu Nabucco, Polska będzie miała dostęp do surowca z rejonu morza Kaspijskiego przesyłanego z ominięciem terytorium Rosji. Niestety Nabucco jest ciągle w fazie projektów. Unia Europejska nie ma wystarczających pieniędzy, a Rosja stara się projekt storpedować budując własne gazociągi Nord-Stream i South Stream.
Jan Chadam podkreślił, że w minionym roku krajowe zdolności importowe gazu, a więc bezpieczeństwo energetyczne Polski, wzrosło o 3,3 miliarda metrów sześciennych surowca, co stanowi 30 proc. naszego importu. Nazwał ten rok "historycznym". Perspektywy są jeszcze lepsze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.