Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej:
- To był najlepszy rok w historii Kompanii Węglowej. Przewidujemy, że zakończymy go zyskiem w wysokości blisko 500 milionów złotych. Po raz pierwszy od początku funkcjonowania spółki regulujemy na bieżąco nasze zobowiązania. Pomogły nam bardzo dobre ceny na rynkach światowych i popyt na rynku krajowym. Sprzedaliśmy nie tylko węgiel, który wydobyliśmy, ale również ten leżący na zwałach.
tawiamy na rozwój, a nasza strategia ma charakter agresywny, co spotkało się z akceptacją rady nadzorczej spółki. Wielokrotnie w tym roku podkreślałam, że kto nie idzie do przodu, nie reaguje na potrzeby rynku, ten się cofa i przestaje być potrzebny. A przecież Kompanii Węglowej przypada priorytetowa rola w zapewnieniu polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwa energetycznego.
Nowa strategia spółki po raz pierwszy nie zakłada obniżenia wydobycia, ale stabilizację, a nawet - w zależności od potrzeb rynku - jego wzrost. Takie spojrzenie na rozwój spółki zakłada nasza pierwsza linia biznesowa. Drugim jej filarem będzie energetyka. Wybudujemy z naszym partnerem biznesowym elektrownie węglową o sprawności technicznej wynoszącej minimum 45 procent. W ten sposób w porównaniu z obecnie działającymi elektrowniami obniżymy emisję dwutlenku węgla o 30 procent.
Gdy kilka miesięcy temu mówiłam o tym projekcie, wiele osób przyjmowało go z niedowierzaniem. Tymczasem napłynęło pięć ofert od potencjalnych partnerów biznesowych, którzy wyrazili zainteresowanie budową elektrowni. Na tym przykładzie widać, że stawianie sobie ambitnych planów może przynieść korzyści firmie i jej pracownikom.
Dodam, że trzecia linia biznesowa, związana z ochroną środowiska, zakłada większe niż dotychczas zagospodarowanie odpadów produkcyjnych i metanu. Postrzegani jesteśmy jako firma stabilna. Przyjęliśmy w tym roku do pracy pięć tysięcy osób, a podań o pracę mamy... 26 tysięcy. Pierwszy raz w historii Kompanii nie nastąpił spadek zatrudnienia, ale jego wzrost. Z tych względów mogę zatem powiedzieć, że mijający rok był dla spółki przełomowy w wielu sferach działalności. Nie wystarczy bowiem mówić, że Polska węglem stoi! Trzeba działać tak, by zapewnić temu stwierdzeniu solidne fundamenty, umożliwiające rozwój, a nie stagnację.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.