W Urzędzie Gminy Marklowice 19 grudnia odbyło się posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego dla koordynacji eksploatacji pod terenami tej gminy. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Urzędu Gminy Marklowice oraz Kompanii Węglowej SA - poinformował portal nettg.pl Zbigniew Madej.
Przedmiotem obrad były m.in.: przebieg eksploatacji górniczej w 2011 roku, stopień realizacji ustaleń zawartych w uchwałach Komisji ds. Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym, Komisji Koordynacyjnej dla Eksploatacji Górniczej w Polu Marklowice oraz w postanowieniach i opiniach do planu ruchu kopalń Jankowice i Marcel oraz wykonanie planu napraw szkód za 2010 i 2011 rok, a w szczególności budynków nadmiernie wychylonych oraz jednorazowo odszkodowanych.
Ponadto omówiono ograniczenie eksploatacji węgla pod Strefą Aktywności w Marklowicach oraz projekty przygotowanych do uchwalenia przez Radę Gminy Gierałtowice dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla rejonów gminy w których planowana jest eksploatacja przez kopalni Marcel.
Wójt gminy Marklowice poinformował strony o terminie uchwalenia przez radę gminy Gierałtowice dwóch Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego dla rejonów gminy leżących na południe od ulicy Wyzwolenia oraz na zachód od ulicy Wiosny Ludów.
W planach tych nie uwzględniono wniosków Kompanii, o zawarcie zapisów umożliwiających prowadzenie w tych rejonach eksploatacji przez kopalnię Marcel. W związku z tym przedstawiciele spółki zwrócili się do wójta o wycofanie z porządku obrad sesji rady gminy Marklowice przygotowanych projektów planów. Zaproponowano, aby w styczniu przeprowadzić rozmowy z radnymi gminy Marklowice w celu przekonania ich do zmian niekorzystnych dla górnictwa zapisów w MPZP.
Przedstawiciele Kompanii ponowili również prośbę o rozpatrzenie wniosku złożonego w 2010 r. . do gminy Marklowice o wydzierżawienie terenów przemysłowych w Marklowickiej Strefie Aktywności Gospodarczej na czas przewidzianych wpływów na jej powierzchnię, i umożliwienie wyeksploatowania zalegających tym terenem zasobów węgla w ilości 12 mln ton.
Warto odnotować, że na terenie gminy Marklowice odnotowywane są wpływy eksploatacji górniczej prowadzonej przez kopalnię Marcel i kopalnię Jankowice. W 2010 r. KW naprawiła szkody górnicze na terenie gminy w 1031 obiektach i w związku z tym poniosła koszty w łącznej kwocie 11,4 mln zł.
Do końca listopada 2011 r. na naprawę szkód górniczych przeznaczono 12,2 mln zł, co oznacza wzrost nakładów w stosunku do roku poprzedniego i przekroczenie założonego na bieżący rok planu napraw szkód.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.