Polska prezydencja w Radzie UE niemalże dobiega końca, jednak w obszarze środowiska trwają jeszcze prace przed ostatnim ważnym wydarzeniem, które będzie stanowiło podsumowanie półrocznych działań na rzecz budowania nowych ram środowiska w Europie i na świecie.
Podczas drugiej formalnej Rady UE ds. środowiska europejscy ministrowie będą podejmować decyzje dotyczące m.in. efektywnego wykorzystania zasobów oraz przyszłej polityki na rzecz ochrony bioróżnorodności. W poniedziałek 19 grudnia w Brukseli obradom ostatniej podczas polskiej prezydencji rady będzie przewodniczył minister środowiska Marcin Korolec - informuje resort.
- Przed namiw tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji. Na pewno będziemy rozmawiać z ministrami o ochronie różnorodności biologicznej i efektywnym wykorzystaniu zasobów przy okazji przyjmowania konkluzji dotyczących tych obszarów. Spodziewam się także interesującej dyskusji na temat Konferencji klimatycznej w Durbanie, jej wyników i przyszłości procesu negocjacji klimatycznych - wyjaśnia Marcin Karolec.
Przedstawiciele państw członkowskich na czele z polskim ministrem środowiska rozpoczną obrady od przyjęcia konkluzji dotyczących "Unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2020 roku" (EU Biodiversity Strategy to 2020). Jej głównym założeniem są działania zmierzające do zahamowania utraty różnorodności biologicznej i degradacji ekosystemów - jest to jednocześnie cel i priorytet polskiej prezydencji w obszarze środowiska.
Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej jest kluczowym dokumentem, który wskazuje najważniejsze do rozwiązania problemy na rzecz ochrony różnorodności biologicznej zarówno na terenie UE, jak i poza nią. Ponadto kładzie nacisk na wspólne działania, w tym budowanie partnerstw i włączanie innych sektorów do wzmocnienia ochrony bioróżnorodności oraz mobilizację koniecznych środków. Polska prezydencja przygotowała konkretne i ambitne konkluzje, które określają dalszy plan działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej do 2020 roku zarówno w wymiarze unijnym, jak i globalnym.
Podczas posiedzenia Rady planowane jest także przyjęcie "Planu działań na rzecz zasobooszczędnej Europy" (Roadmap to a resource efficient Europe), co stanowi wspólną wizję gospodarki Unii Europejskiej do 2050 roku. Projekt "Plan działań na rzecz zasobooszczędnej Europy" jest - w opinii resortu środowiska - możliwy do zrealizowania dzięki połączeniu wzrostu gospodarczego z ochroną środowiska. Zakłada on zmiany w kierunku gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów, które wymagają nie tylko znacznych nakładów finansowych, wdrożenia innowacji technologicznych, ale również zasadniczych zmian na poziomie społecznym.
Jednym z punktów posiedzenia rady będzie także dyskusja na temat wyników najważniejszego wydarzenia polskiej prezydencji w obszarze środowiska - Konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (COP17), która zakończyła się przyjęciem pakietu ważnych ustaleń prowadzących do nowego globalnego klimatycznego porozumienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.