Lista artykułów

1726212179 okladkatg15

Świat stawiał na węgiel

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 15 września 1994 r. ukazał się 15. numer „Trybuny Górniczej”. „Świat nadal stawia na węgiel” – taki tytuł miał tekst czołówkowy, który nadesłał

1725530516 tgnr13

Trzy godziny szczerości z ministrem Gabrysiem

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 8 września 1994 r. ukazał się 14. numer „Trybuny Górniczej”. „Trzy godziny szczerości” – taki tytuł miał tekst czołówkowy, w którym informowaliśmy o

Śląsk w sercu i na obrazach

Marian Knapik należy do Grupy Janowskiej i od lat pokazuje zanikający przemysłowy charakter naszego regionu. Pochodzi z górniczej rodziny, wie, co to ciężka praca, tradycje, dobre relacje z bliskimi i ukochanie krajobrazu. Starsi odbiorcy oglądają jego obrazy z sentymentem, świetnie pamiętają familoki, kopalniane szyby i mamę krzątającą się po kuchni. Młodsi skanują je z

Książka na weekend: „Kamraty”. O przyjaźni i miłości do gór

„Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach” to absolutnie magiczna opowieść. Na pierwszy plan wysuwa się przyjaźń i radość z życia. Poznajcie bohaterów, członków katowickiego klubu, którzy na swoje wyprawy zarabiali malowaniem fabrycznych i kopalnianych kominów. Oczywiście, że książka traktuje o górach. Jest tu wytyczanie nowych szlaków, zdobywanie dziewiczych

1725001315 tg13 sbc

Jak Julian z Łodzią się dogadał

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury! 1 września 1994 r. ukazał się 13. numer „Trybuny Górniczej”. „Ucieczka przed... doktryną” – taki tytuł miał tekst czołówkowy, w którym informowaliśmy

Muzeum Górnictwa Węglowego przejmie marszałek? Wszystko na to wskazuje

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, instytucja, w skład której wchodzą m.in. Sztolnia Królowa Luiza i kopalnia Guido, ma być zarządzana w całości przez marszałka województwa śląskiego. Dyskutowano nad tym podczas sesji Rady Miasta w Zabrzu, która odbyła się w poniedziałek 26 sierpnia. Na sesji podjęta została uchwała intencyjna. Władze miasta tłumaczą, że Zabrze,

Śląsk bez orkiestr dętych? Nie, to niemożliwe!

W niedzielę, 25 sierpnia, w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się XXIII Festiwal Orkiestr Dętych. Miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowych przebojów muzyki rozrywkowej. A członkowie orkiestr pokazali, że muzyka jest ich wielką pasją. Tegoroczną edycję wydarzenia otworzył prezydent

Kryminał na weekend: „Zatoka surferów”. Bajkowe fale i morderca

Allie Reynolds, brytyjska snowboardzistka i pisarka, zamieniła snowboard na deskę surfingową i wyjechała do Australii. W tym kraju umieściła akcję swojej drugiej książki „Zatoka surferów”. W bajkowym miejscu, niedostępnym dla turystów, sześcioro przyjaciół poluje na najlepsze fale do surfowania. Gdy okazuje się, że członkowie grupy zaczynają znikać jeden po drugim, wakacje