Aktualności

Koniec gry w piłkę nożną w podziemiach kopalni?

Kto planował pograć w piłkę nożną w podziemiach kopalni soli w Bochni, powinien się pospieszyć. Niedługo będzie można o tym tylko pomarzyć. Po wyremontowaniu dawnych końskich stajni przyszła pora na podziemne boisko piłkarskie. Ruchy górotworu wymuszają tam wymianę nawierzchni spągu. Kopalnia Soli Bochnia prowadzi kolejne inwestycje w zabytkowych wyrobiskach wpisanych na listę

Wakacyjne objazdy po węglowych torach

Podróżni jadący z Krakowa do Gdyni zobaczą z bliska lotnisko Pyrzowice i Kopalnię Węgla Kamiennego Bobrek w Bytomiu. Natomiast nocny pociąg Podhalanin pojedzie trasą, którą niegdyś wywożono węgiel z KWK Wujek Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej. Pasażerskie pociągi trafią na węglowe tory z powodu wielkiej inwestycji, jaką PKP Polskie Linie Kolejowe planują przeprowadzić w

Siłaczem być... Na medal

Adam Łaskawski z rudzkiej Halemby w ciągu zaledwie siedmiu lat zdołał zgromadzić na swym koncie ponad 40 medali. Gdyby wyciskanie ciężarów było dyscypliną olimpijską, pewnie do tej kolekcji doszedłby jeszcze jeden złoty krążek. Swoją przygodę ze sportem zaczynał jako szesnastolatek w klubie KS Slavia Ruda Śląska. – Stare dzieje. Pieniądze się oszczędzało, a siłownie

Chorzowskie zoo z górniczym akcentem

70 lat temu rozpoczęto budowę ogrodu zoologicznego w Chorzowie. Utworzony został na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, powstałego w miejscu pól i nieużytków pogórniczych. Początki były skromne. Budowę ogrodu rozpoczęto w 1954 r. Po pewnym czasie do Chorzowa sprowadzono zwierzęta z dwu innych mniejszych ogrodów zoologicznych, przeznaczonych do likwidacji, a więc z

Do głosu doszła miedź

Sześciu zwycięzców eliminacji stanie do finałowej rozgrywki w ramach XIV Olimpiady Wiedzy Górniczej o Złotą Lampkę. Wiele wskazuje na to, że tym razem będziemy świadkami niezwykle emocjonującej rozgrywki. Do olimpijskich eliminacji stanęło tym razem 25 uczniów szkół kształcących w kierunkach górniczych z całego kraju. – Nie będzie w moich słowach żadnej przesady, jeśli

1592817943 zg brzeszcze stacja

Za mało ujmowanego gazu

W ub.r. z górotworu objętego wpływami eksploatacji wydzieliło się 752,1 mln m sześc. metanu. W porównaniu do 2022 r. zanotowano spadek łącznej wartości metanowości bezwzględnej kopalń węgla kamiennego o 26,8 mln m sześc. Już tylko w trzech polskich kopalniach eksploatowano pokłady niemetanowe. Wyższy Urząd Górniczy przedstawił raport o metanowości w polskim górnictwie.

Coraz bezpieczniej w kopalniach miedzi

Ponad 2200 wypadków odnotowano w minionym roku w całym górnictwie. 211 z nich miało miejsce w górnictwie rud miedzi. O tym, jak wygląda sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w KGHM Polska Miedź, była mowa w czasie tegorocznych obrad Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Temu tematowi część branżowego raportu poświęcił Jan Zimroz, dyrektor naczelny do spraw górnictwa w

1710590663 defum fpz

Miliony dla Fabryki Pełnej Życia

Województwo Śląskie i Fabryka Pełna Życia zawarły umowę na realizację pierwszego etapu nowego centrum Dąbrowy Górniczej - poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ślaskiego. 78 mln zł dofinansowania pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W przekazaniu umowy, które miało miejsce 13 marca, uczestniczyli wicemarszałek Łukasz Czopik,

Prestiżowy konkurs rozstrzygnięty

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął dziesiątą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt” skierowanego do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego. Z 220 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, jury wyłoniło 40 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów zielonych pracowni. Na ich realizację

W trosce o surowce

Profesor Krzysztof Galos już od blisko dwóch miesięcy jest wiceministrem klimatu i środowiska oraz Głównym Geologiem Kraju. Przy okazji Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która miała miejsce pod koniec lutego w Krakowie, miał okazję przedstawić swój plan działania oraz pomysły na działalność GGK i Państwowej Służby Geologicznej. W rozmowie z „Górniczą” wiceminister

Węgiel zalega w gospodarstwach domowych

Kopalnie w głównej mierze produkują miały dla energetyki zawodowej, jednak sprzedaż sortymentów średnich i grubych dla odbiorców komunalnych to również znacząca część górniczego biznesu. W kolejnych miesiącach sprzedaż tych ostatnich wcale nie będzie taka łatwa, bo jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla, Polacy mają

Bezpieczniej na ścianach

Kopalnia Bolesław Śmiały zakończyła 2023 r. dobrymi wynikami zarówno na wydobyciu, jak i na robotach przygotowawczych. W obu przypadkach przekroczono plany techniczno-ekonomiczne. Realizowane jest również wejście w pokład 325, w parceli S3 za „uskokiem Wojciech”. Kopalnia w br. nadal realizować będzie wydobycie oparte na dwuścianowym modelu funkcjonowania. Do końca marca br.

1709131157 2pellet

Od kwietnia zmiany w programie Czyste Powietrze

Ograniczenie dotacji z programu Czyste Powietrze tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów - to jedne ze zmian w Czystym Powietrzu, jakie zaczną obowiązywać w kwietniu. W piątek, 1 5 marca, na stronie czystepowietrze.gov.pl poinformowano o zmianach wprowadzanych w kwietniu w programie. Zgodnie z

Ponad 60 tysięcy całkowicie elektrycznych aut w Polsce

Flota osobowych, dostawczych i ciężarowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce liczyła na koniec lutego 2024 r. 60 tys. 387 szt. - poinformowało w piątek, 15 marca, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Wyjaśniono, że park osobowych BEV (battery electric vehicle) składał się z 54 tys. 266 szt., co oznacza wzrost o 65 proc. r/r, flota całkowicie

Miliardy złotych na rozwój sieci przesyłowej

Inwestycje rzędu 64 mld zł zakłada projekt 10-letniego planu rozwoju sieci przesyłowej energii elektrycznej, opublikowany w piątek, 15 marca, przez jej operatora - PSE. Powstać ma m.in. prawie 5 tys. km torów nowych linii 400 kV czy lądowa linia stałoprądowa Pomorze-Śląsk. PSE przedstawiła projekt Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na

Minister przemysłu objęła nadzór nad Funduszem Transformacji

Minister przemysłu Marzena Czarnecka objęła nadzór nad Funduszem Transformacji Woj. Śląskiego - wynika z informacji przekazanej przez rzecznika resortu Tomasza Głogowskiego. Zadaniem Funduszu ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w woj. śląskim; tworzone w ten sposób miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą w wyniku likwidacji kopalń. Jak przekazał w piątek, 15

URE przedstawiło dane na temat mikroinstalacji OZE

Na koniec 2023 r. w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW - wynika z opublikowanych w piątek, 15 marca, danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE stanowiły 17 proc. polskich mocy. Zgodnie z raportem URE na temat energii wytworzonej z OZE w mikroinstalacjach i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Hindenburg Research poinformował w opublikowanym w piątek raporcie, że zajął krótką pozycję na akcjach LPP. Kurs odzieżowej grupy mocno zniżkował. Według LPP raport Hindenburg Reasearch to element przygotowywanego od 5 miesięcy ataku dezinformacyjnego celującego w spadek kursu akcji spółki - podało LPP w przesłanym oświadczeniu. Spółka nie wyklucza, że to działanie może

1697021240 tauron siedziba2 km

Bankructwo jednej ze spółek wpłynie na wynik Taurona

Tauron szacuje, że ogłoszenie niewypłacalności spółki Tameh Czech obniży wynik EBITDA Grupy za IV kwartał 2023 r. o 274 mln zł - poinformowała spółka. Właścicielem Tameh Czech jest spółka Tameh Holding, w której po 50 proc. udziałów mają Tauron i ArcelorMittal. Niewypłacalność spółki Tameh Czech ogłosił w grudniu sąd w czeskiej Ostrawie. Jak podał w piątek Tauron w

Zaslepka

Złoty słabnie do głównych walut

W piątek, 15 marca, po godz. 19 złoty osłabiał się wobec euro o 0,28 proc., wobec dolara o 0,22 proc., a w stosunku do franka szwajcarskiego - o 0,23 proc. Za euro płacono 4,30 zł, za dolara - 3,95 zł, a za franka - 4,47 zł. W piątek rano euro kosztowało ponad 4,29 zł, dolar 3,95 zł, a frank szwajcarski ponad 4,46 zł.

Zaslepka

Giełdy kończą tydzień na minusach

Piątkowa, 15 marca, sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a S&P 500 zanotował drugi spadkowy tydzień z rzędu. Na wartości traciły akcje spółek technologicznych, a inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,49 proc. i wyniósł 38.714,77 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,65 proc. i

1582894413 pompaciepla pixabay

Pompa ciepła? Nie daj się nabrać

Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze. Chodzi o dofinansowanie do pomp ciepła. Na rynku dostępnych jest coraz więcej pomp ciepła, które nie spełniają obowiązujących wymagań. Szkopuł w tym, że zwykli użytkownicy nie są w stanie tego zweryfikować. Dlatego dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy