Aktualności

Zużycie węgla bije rekordy, ale OZE atakuje

Nowy raport Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) potwierdza, że silne wdrażanie OZE ma jeden cel -ograniczenie wzrostu zużycia węgla, choć popyt na energię elektryczną mocno rośnie. Uwaga skierowana jest na Chiny – największego konsumenta węgla na świecie i decyzje, jakie tam zapadają.  Póki co zużycie węgla na świecie gwałtownie wzrosło. Po osiągnięciu nowego

Cena koszyka podstawowych produktów wzrosła o 3,6 proc.

Średnia cena podstawowych produktów spożywczych w sieciach handlowych wzrosła w listopadzie o 3,6 proc. w stosunku do października 2024 r., i o 5,8 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy przygotowanego przez ASM SFA. W siedmiu sieciach średnie ceny koszyków wyniosły powyżej 300 zł, pozycję lidera najniższych cen zajął Auchan natomiast

1734509230 kodi

W jednej z przesyłek pocztowych pies Kodi znalazł marihuanę

Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali przesyłki pocztowe w sortowni paczek. W jednej z paczek pies służbowy Kodi wywęszył susz roślinny z THC. W wyniku podjętych działań zatrzymany został 36-letni mężczyzna. Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili kontrolę w sortowni paczek pocztowych. Paczkę do

O tym mówi Polska i świat

Embargo na rosyjski LPG. Mniej Polaków chce zaciskać pasa. Nowy „Mój elektryk” gorszy od poprzedniego. Płaca minimalna w górę. Europa przegrywa z Chinami wojnę o elektryki. Kiedy ceny masła w sklepach pójdą w dół? To najważniejsze tematy w mediach 18 grudnia. * Rp.pl: - Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG. Specjaliści, importerzy i sprzedawcy nie boją się

1613044764 pniowek dawid lach

Europejski tydzień surowców w Brukseli

W ubiegłym tygodniu w Brukseli odbyła się coroczna konferencja poświęcona surowcom „EU Raw Materials Week”. Jest to największe wydarzenie poświęcone temu sektorowi organizowane pod patronatem Komisji Europejskiej, w którym udział biorą przedstawiciele instytucji, przemysłu oraz nauki - poinformowali w komunikacie przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W wystąpieniach

Nadal notują wysoki poziom wydobycia węgla brunatnego

Pod koniec 2023 r. liczba pracowników w niemieckim sektorze węgla brunatnego wynosiła 17 201 – podał w  ostatnim raporcie EURACOAL. W ciągu czterech lat zatrudnienie spadło u naszych sąsiadów o ok. 3000 pracowników. Raport przytacza także dane o energetyce w Niemczech za 2023 r. I tak zużycie energii spadło tam o 8,1 proc. w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. Węgiel kamienny i

Zaslepka

Giełdy w dół

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Dow Jones spadł dziewiątą sesję z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1978 roku. Inwestorzy czekają na środową decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,61 proc., do 43.449,90 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,39 proc. i wyniósł 6.050,61 pkt.

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Tauron zakłada, że początek wypłaty dywidendy z zysku spółki nastąpi po 2028 roku - poinformowała spółka w nowej strategii. W pierwszym roku Tauron wypłaci 0,50 zł dywidendy na akcję, a do 2035 roku dywidenda wzrośnie do 0,70 zł na akcję. Grupa Tauron zakłada 100 mld zł CAPEX-u w latach 2024-2035, przewiduje EBITDA na poziomie ponad 9 mld zł w 2030 roku i ponad 13 mld zł w

1715086536 tn tauronfarmawiatrowa

Tauron inwestuje w sieci i w OZE

Tauron zakłada zainwestowanie do 2035 r. 100 mld zł, z czego 60 mld zł ma trafić na inwestycje w sieci elektroenergetyczne, a 30 mld zł na rozwój odnawialnych źródeł energii - informowali na wtorkowej prezentacji strategii koncernu w Krakowie członkowie zarządu firmy. Jak akcentował wiceprezes Tauronu ds. finansów Krzysztof Surma, 100 mld zł nakładów inwestycyjnych w latach

Tak minął dzień w górniczej i energetycznej branży

Nowa strategia Tauronu, protest związkowców z elektrowni Rybnik i Łaziska, list w sprawie decyzji zarządu PGG do minister Marzeny Czarneckiej. O tym pisał 17 grudnia netTG.pl Gospodarka-Ludzie. * Przedstawiciele MZZ Kadra Górnictwo przesłali do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym protestują przeciwko metodom zastosowanym przez zarząd Polskiej Grupy Górniczej w

1709045750 wielki piec 1

Umowa na adaptację wielkiego pieca. Inwestycja przekroczy 80 mln zł

We wtorek, 17 grudnia, w Rudzie Śląskiej podpisano umowę na realizację projektu Wielki Piec Huty Pokój – Centrum Transformacji w Rudzie Śląskiej. Wykonawcą prac będzie Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem z Krakowa. Będzie to jedna z największych inwestycji w Rudzie Śląskiej, której koszt oszacowano na ponad 81 mln zł. Na jej realizację miasto pozyskało ponad 66

Zlikwidowano składowisko niebezpiecznych odpadów w Częstochowie

Zakończyła się, przeprowadzona kosztem 15,5 mln zł likwidacja nielegalnego składowiska przy ul. Filomatów w Częstochowie - przekazali we wtorek przedstawiciele lokalnych władz. W poprzemysłowej hali mafia śmieciowa porzuciła w sumie 2,5 tys. ton niebezpiecznych odpadów. O wywiezieniu wszystkich tych substancji przez wyłonione w przetargu konsorcjum firm poinformował podczas

1734445981 modulowa budowa

Modułowa budowa systemu MES

System MES (Manufacturing Execution System) to narzędzie, które zrewolucjonizowało zarządzanie procesami produkcyjnymi w wielu firmach. Dzięki modułowej budowie zyskuje na elastyczności, umożliwiając dostosowanie oprogramowania do specyficznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego modułowa architektura MES wspiera rozwój firm, pozwalając na

1734444053 rudna kghm

Rocznica pacyfikacji kopalni. Oddali hołd górnikom

We wtorek, 17 grudnia, przypada 43. rocznica pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna.  Uczestnicy strajku, związkowcy i dyrekcja kopalni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową oddając hołd górnikom. Jak podkreślają przedstawiciele miedziowego koncernu, wydarzenie jest symbolem odwagi górników i ważnym elementem historii KGHM i Zagłębia Miedziowego. Pacyfikacja ZG Rudna odbyła

Związkowcy pytają o rządowy pomysł na energetykę

Dyrektor Generalna Ministerstwa Przemysłu Kinga Okrzesik-Faruga przyjęła 17 grudnia petycję od przedstawicieli Solidarności skierowaną do wiceministra i pełnomocnika rządu ds. strategii infrastruktury energetycznej Wojciecha Wrochny. Związkowcy chcą rozmów w sprawie Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska. - Chcemy dowiedzieć się od pana ministra, jakie ma plany do 2040 r., bo

1734440999 zory

Miliony na zagospodarowanie terenu po kopalni Żory

Tereny po kopalni Żory dostaną drugie życie. Właśnie się okazało, że kluczowy projekt na osiedlu Gwarków został wybrany do dofinansowania. Miasto otrzyma środki na ciekawe przedsięwzięcie, a kwota dotacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wyniesie aż 102,6 mln zł! - poinformował Urząd Miasta w Żorach. „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) –

1723206310 tauron

Wytwarzanie konwencjonalne - poza blokiem 910MW - najdłużej do 2030 r.

Tauron planuje eksploatację konwencjonalnych aktywów wytwórczych - w razie rentownego wsparcia z rynku mocy - najdłużej do 2030 r. Do 2035 r. może działać najnowszy węglowy blok 910MW w Jaworznie - wynika ze strategii koncernu. Jak mówił podczas wtorkowej prezentacji strategii Tauronu do 2035 r. w Krakowie wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski, trendy

Podwyżki i premia w dąbrowskiej firmie

12 grudnia przedstawiciele organizacji związkowych działających w spółce Magna Automotive (Poland) w Dąbrowie Górniczej podpisali z pracodawcą porozumienie płacowe na 2025 r. Zapisy dokumentu obejmują podwyżki wynagrodzeń oraz wypłatę premii z okazji świąt Bożego Narodzenia - informują przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Jak poinformował przewodniczący

1734439074 eet 4764501 1280

Czy każdego przedsiębiorcę stać na terminal płatniczy?

To pytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. Niby koszt jest niewielki i opłaty miesięczne również, ale dla mikroprzedsiębiorcy, który jeszcze nie zaczął zarabiać, dosłownie każda złotówka się liczy. Energia elektryczna, telefon, internet, wywóz śmieci i tak dalej – każdy rachunek do zapłacenia oddala wizję amortyzacji inwestycji. I o ile bez telefonu i

Związkowcy protestują. Chodzi o przyszłość kopalni i umowę społeczną

Przedstawiciele MZZ Kadra Górnictwo przesłali do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym protestują przeciwko metodom zastosowanym przez zarząd Polskiej Grupy Górniczej w sprawie rozwiązywania problemów ruchu Rydułtowy. - W Umowie Społecznej opisane są sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń nieprzewidzianych, mogących skrócić żywotność kopalni.

Kontynuacja okienka górniczego w ZUS w Chorzowie

W każdy pierwszy, roboczy poniedziałek miesiąca w chorzowskim ZUS udzielane są porady w ramach „okienka górniczego”. Umówieni na wizytę klienci mają zagwarantowane 25 minutowe spotkanie z ekspertami z zakresu emerytur górniczych. Aby skorzystać z tej dodatkowej usługi wystarczy wcześniej zadzwonić pod nr tel. 32 3490 622, by zarezerwować godzinę wizyty. ZUS będzie kontynuował

Niekontrolowany rozwój OZE powodem wielu problemów

Europejska Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) podkreśla w najnowszym komunikacie, że ukierunkowany rozwój zdolności dystrybucyjnych, przesyłowych i transgranicznych jest niezbędny dla zapewnienia bezpiecznego, zrównoważonego i konkurencyjnego systemu energetycznego UE. Infrastruktura jest kluczem do integracji wytwarzania energii odnawialnej,