Katowice przygotowały uchwałę ws. zwiększenia wykorzystania OZE

1712829381 zielonekatowice

fot: UM Katowice/Dariusz Czapla

Zielony Budżet to pula środków przeznaczona na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska

fot: UM Katowice/Dariusz Czapla

Projekt uchwały ws. zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach użyteczności publicznej w Katowicach przygotowali tamtejsi radni. Uchwała ma być głosowana podczas czerwcowej sesji rady miasta.

Projekt zakłada, że nowe i termomodernizowane budynki publiczne w mieście mają być projektowane z uwzględnieniem instalacji OZE; analizowana ma być też możliwość wdrażania OZE w istniejących obiektach - przekazało w piątek biuro prasowe katowickiego magistratu.

Uchwałę przygotowała komisja klimatu i środowiska rady miasta. Jak powiedział jej przewodniczący Patryk Białas, transformacja energetyczna to unijny wymóg, ale też ograniczanie emisji CO2, poprawa jakości powietrza oraz zwiększanie efektywności energetycznej miejskiej infrastruktury.

- Chcemy, aby władze działały konsekwentnie na rzecz zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii - krok po kroku, tam gdzie to realnie możliwe. Zależy nam na odpowiedzialnym i transparentnym wdrażaniu zmian - zadeklarował Białas.

Uchwała zakłada m.in. wykorzystanie energii słonecznej w nowo projektowanych i termomodernizowanych budynkach użyteczności publicznej, analizę możliwości instalacji systemów OZE w istniejących budynkach miejskich, stopniowe zwiększanie udziału OZE w funkcjonowaniu miasta i jednostek organizacyjnych oraz angażowanie miasta w krajowe i międzynarodowe inicjatywy związane z transformacją energetyczną.

Projekt uchwały ma wpisywać się w długoterminowe cele miasta, zapisane m.in. w “Planie działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu“ (SECAP) oraz “Planie adaptacji do zmian klimatu do 2030 r“. Katowice zamierzają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 r., jednocześnie zwiększając udział zielonej energii w bilansie energetycznym miasta.

Katowiccy samorządowcy akcentują, że miasto od dawna prowadzi wiele projektów, wykorzystujących OZE. Pod koniec 2023 r. uruchomiono farmę fotowoltaiczną Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Ponad 2 tys. paneli zamontowano na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów MPGK przy ul. Żwirowej, a energia z nich trafia do pobliskiego zakładu odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Kolejna miejska farma fotowoltaiczna ma powstać na bazie katowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.