Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 735.20 USD (+0.69%)

Srebro

75.20 USD (-0.43%)

Ropa naftowa

101.22 USD (-2.30%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 735.20 USD (+0.69%)

Srebro

75.20 USD (-0.43%)

Ropa naftowa

101.22 USD (-2.30%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Bezpłatne przejazdy i dodatkowe kursy w dniu wyborów

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Lokale wyborcze będą czynne w całej Polsce od godziny 7.00 do 21.00

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Do lokalu wyborczego dojedziesz za darmo. Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, zdecydujemy o wyborze prezydenta RP. Aby wesprzeć mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w swobodnym oddaniu głosu, tego dnia będzie można bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami i trolejbusami kursującymi pod szyldem Transport GZM.

– Niedziela będzie dniem o ogromnym znaczeniu, w którym zdecydujemy o przyszłym liderze naszego państwa – podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. 

– Bezpłatne przejazdy zapewniliśmy już w dniu wyborów parlamentarnych w 2023 roku, co spotkało się z pozytywnym odzewem, ponieważ nie wszyscy mają lokal wyborczy w pobliżu miejsca zamieszkania, a w mniejszych miejscowościach bywają one znacznie oddalone. Ponadto wiele osób głosuje w miejscu zameldowania, choć na co dzień mieszka gdzie indziej. Stąd decyzja, aby również w tym roku, w dniu wyborów prezydenckich, maksymalne ułatwić każdemu możliwość skorzystania z prawa do głosowania – dodaje.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu w niedzielę, 18 maja, pasażerowie nie będą musieli okazywać żadnych zaświadczeń ani dokumentów. Ponadto zarząd GZM zdecydował, że w przypadku ewentualnej II tury wyborów, przejazdy na terenie Metropolii również będą bezpłatne.

Dodatkowo w dniu wyborów prezydenckich, 18 maja 2025 r., wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

* Na linii autobusowej 191 uruchomione zostaną dodatkowe kursy na trasie Boniowice Szkoła – Przezchlebie Pętla.

* Na linii autobusowej 236 uruchomione zostaną kursy w skróconej relacji Leboszowice Las – Kuźnia Nieborowska Skrzyżowanie, kursujące według specjalnego rozkładu jazdy w godz. od 9:30 do 19:09 z częstotliwością co 120 min.

* Na linii autobusowej 619 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy.

* Na linii autobusowej 625 uruchomione zostaną dodatkowe kursy na trasie Strąków Pętla – Mierzęcice Magazyny.

* Na linii autobusowej 646 uruchomione zostaną dodatkowe kursy na okrężnej trasie z przystanku Tąpkowice Szkoła przez Ossy, Przysieki, Oparowe, Podłączną i Ożarowice.

* Na linii autobusowej 969 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy.

Lokale wyborcze będą czynne w całej Polsce od godziny 7.00 do 21.00. W tym czasie każdy uprawniony obywatel może oddać swój głos.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji; równocześnie należy wyprzedzać czas, tak, aby chronić ludzi przed jej negatywnymi konsekwencjami - podkreślił we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.