Planują zwiększyć sprzedaż węgla

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Autorzy raportu przeanalizowali dane z 277 firm górniczych

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Bogdanka planuje zwiększyć sprzedaż wydobywanego węgla poza grupę Enea z 1,2 mln ton w roku 2024 do 2,1 mln ton w 2030 r. i 2,4 mln ton do 2035 roku - poinformowała spółka w piątek w prezentacji aktualizacji strategii.

Obecnie Bogdanka sprzedaje 80 proc. węgla do odbiorców w grupie Enea. Strategia Enei zakłada tymczasem spadek zapotrzebowania na węgiel. Enea jest większościowym akcjonariuszem Bogdanki.

W prezentacji podano, że Bogdanka planuje “rozszerzanie krajowego portfela klientów na produkowany przez spółkę węgiel w obliczu kurczącego się zapotrzebowania ze strony głównego odbiorcy i aktywne poszukiwanie klientów zagranicznych na kierunku wschodnim i południowym“.

W prezentacji podano też, że Bogdanka planuje stworzyć niezależną jednostkę, która będzie działać na rynku transportu kolejowego.

“Rozwój tej działalności pozwoli również na dywersyfikację źródeł przychodów oraz wzmocni pozycję spółki na konkurencyjnym rynku transportowym. Możliwość stworzenia własnego przewoźnika kolejowego jak również budowy hubu transportowego po stronie ukraińskiej mogącego stać się bazą przeładunkową węgla z LWB jak i terminalem do przeładunków innych towarów wysyłanych z Europy do Ukrainy“ - dodano.

W piątek spółka poinformowała, że jej skonsolidowany zysk netto w pierwszym kwartale 2025 r. wyniósł 283,9 mln zł, a EBITDA 395 mln zł.

LW Bogdanka jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez skarb państwa grupy kapitałowej Enea z siedzibą w Poznaniu, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Aż 850 mln zł z KPO m.in. na budowę systemów zarządzania energią i magazynów energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczy 850 mln zł z KPO na realizację 25 przedsięwzięć, obejmujących m.in. budowę nowoczesnych systemów zarządzania energią i magazynów energii - poinformował w czwartek resort.

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy pierwszego fragmentu autostrady A1 koło Pyrzowic

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy ponadtrzykilometrowego fragmentu autostrady A1 na wysokości miejscowości Dobieszowice (Śląskie). To jedno z najbardziej uszkodzonych miejsc na 16-kilometrowym odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie.

W piątek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,37 zł za litr

W piątek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,55 zł, a oleju napędowego - 6,37 zł. Oznacza to, że względem czwartku cena maksymalna benzyny 95 jest wyższa, natomiast obniżyła się cena diesla i benzyny 98.

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.