Górnictwo morskie to nowy kierunek, który uruchamiają wspólnie Akademia Morska w Szczecinie i Akademia Górniczo Hutnicza (AGH) w Krakowie. Takiego kierunku nie ma na żadnej uczelni na świecie - poinformowała we wtorek rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Katarzyna Opalińska.
Terminem górnictwa morskiego określa się wydobywanie bogactw naturalnych z dna morskiego. - Dotyczy to zarówno bogactw wydobywanych obecnie (ropa, gaz) jak i górnictwa przyszłościowego czyli wydobywanie konkrecji z dna oceanu - wyjaśniła Opalińska.
Konkrecje to naturalne skupienia tlenków żelaza i manganu oraz minerałów ilastych, zawierające w swoim składzie ponad 50 pierwiastków, z których część występuje w zawartościach znacznie wyższych niż w lądowych skałach. Konkrecje zalegają na dnie oceanów w postaci nalotów i brył wielkości od 2 do 12 cm. Ich wiek ocenia się na 25-30 mln lat.
- Eksploatacja na skalę przemysłową będzie możliwa dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii z zakresu górnictwa morskiego - powiedziała Opalińska.
AGH ma zapewnić studentom wiedzę w zakresie górnictwa, a Akademia Morska w zakresie nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu. Studenci makrokierunku będą odbywać praktyki morskie na platformach wiertniczych, statkach specjalistycznych oraz statkach badawczych poszukujących bogactw naturalnych pod dnem morskim. Będą również korzystać z doświadczenia szczecińskiej firmy Interoceanmetal, która zajmuje się głównie badaniami i przygotowywaniem technologii wydobywczych dla pozyskiwania konkrecji z dna Oceanu Spokojnego na przyznanej firmie działce Clipperton. Górnictwo morskie ma ruszyć w przyszłym roku.
- Studenci po ukończeniu tego kierunku zdobędą nowy, nie istniejący jeszcze zawód - górnika morskiego - powiedziała Opalińska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.