Trwają prace nad przygotowaniem terenu, który docelowo, po wydarzeniach ŚDM, będzie Strefą Aktywności Gospodarczej miasta i gminy Wieliczka. Kompletuje się wolontariat. Wojsko Polskie aktywnie włącza się w pomoc w technicznej organizacji tego przedsięwzięcia o ogromnych rozmiarach.
Przy budowie czterech tymczasowych mostów ( o łącznej długości ok. 300 m) na rzekach Zabawka, Serafa i Drwina pracuje 65 żołnierzy. Buduje się je po to, by uczestniczący w Dniach mogli przemieszczać się bezpiecznie między sektorami. Przeprawy mają być gotowe w drugiej połowie czerwca.
Montowane są (w ziemi) instalacje elektryczne i światłowodowe. Sieć doprowadzać będzie prąd oraz sygnał do telebimów i nagłośnienia. Rozpoczyna się przygotowanie terenu pod budowę ołtarzy i sektora 0. Zatwierdzono już układ elementów ołtarza i całego sektora. Teren pod montaż ołtarza jest już zabezpieczony. Opracowywany jest schemat oznakowania sektorów.
ŚDM to wydarzenie przede wszystkim o charakterze religijnym. Jak religia, to katecheza. Katechezy będą prowadzone w 283 lokalizacjach w następujących językach: angielskim, arabskim, armeńskim, białoruskim, chorwackim, czeskim, duńskim, luksemburskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim/niderlandzkim, japońskim, kambodżańskim (khmerskim), kantońskim, koreańskim, litewskim, łotewskim, mandaryńskim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, ukraińskim, węgierskim, wietnamskim, włoskim. Możliwe, że wykaz ten zwiększy się.
Organizatorzy oszacowali, ilu pielgrzymów może maksymalnie uczestniczyć w wydarzeniach centralnych ŚDM.
I tak, jak podaje biuro prasowe ŚDM, ceremonia otwarcia (26 lipca) na Błoniach Krakowskich - może zgromadzić ok. 500 tys. pielgrzymów. Ceremonia powitania papieża Franciszka (28 lipca, Błonia Krakowskie) ok. 700 tys. Droga Krzyżowa z papieżem (29 lipca, Błonia Krakowskie) - ok. 800 tys. pielgrzymów. W czuwaniu z papieżem (30 lipca, Campus Misericordiae) może uczestniczyć ok. 1 mln osób, a w mszy świętej z udziałem papieża Franciszka (31 lipca, Campus Misericordiae) organizatorzy spodziewają się nawet i 1,5 mln pielgrzymów.
Czegoś takiego jak ŚDM nie da się zorganizować bez pomocy wolontariuszy. Zakończyła się rejestracja kandydatów na wolontariat krótkoterminowy. W systemie jest 22 tys. zarejestrowanych kandydatów na wolontariuszy. Zrekrutowano już ponad 16,5 tys., a ok. 2,5 tys. czeka na weryfikację. Wśród nich 13,5 tys. to Polacy. Wolontariusze zagraniczni pochodzą z 67 krajów świata. Podane liczby nie zawierają wolontariuszy służby medycznej, Ochotniczej Straży Pożarnej ani żołnierzy Wojska Polskiego. Przy Komitecie Organizacyjnym już teraz działają wolontariusze długoterminowi z Polski, Kanady, Nowej Zelandii, Brazylii, Kolumbii, Ukrainy, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Peru, Wietnamu, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Meksyku, Rosji i Włoch. Wspierają przede wszystkim dział tłumaczeń, ale także system rejestracyjny, media społecznościowe i redakcję strony, kontakty zagraniczne itp.
Bezcenna jest pomoc Wojska Polskiego. Dla uczestniczących w ŚDM armia przygotuje:
• 5 tys. namiotów, 5 tys. łóżek polowych; 5 tys. materacy oraz 750 łóżek składanych z materacami i podkładami do zabezpieczenia warunków noclegowych dla uczestników;
• 10 autocystern o pojemności 10 tys. litrów każda, wraz z 20 kierowcami do dowozu wody pitnej;
• 1000 lekkich noszy brezentowych;
• 360 żołnierzy do kierowania ruchem;
• 200 żołnierzy do organizacji i funkcjonowania 10 punktów wydawania suchego prowiantu 30 lipca;
• 100 żołnierzy do prac pomocniczych przy budowie infrastruktury tymczasowej związanej z organizacją centralnych uroczystości w Brzegach, na Błoniach krakowskich oraz w Łagiewnikach;
• 150 żołnierzy i 15 wojskowych ciężarówek do wsparcia policji w budowie ogrodzenia sektorów.
31. Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych katolików, które odbędzie się w dniach 27-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Informację podał papież Franciszek podczas mszy kończącej 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. 13 kwietnia 201 r.4 brazylijska młodzież przekazała Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikonę Matki Bożej reprezentantom Polski. 14 kwietnia 2014 r. Krzyż i Ikona Matki Bożej dotarły do Polski. Ich peregrynacja po całym kraju rozpoczęła się od archidiecezji poznańskiej, a 20 maja 2016 r. dotarły do Krakowa.
Będą to drugie ŚDM w Polsce po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.