Trzy dni obrad i 24 prelegentów, którzy podejmą tematy ważne dla szeroko pojętego górnictwa - tak zapowiada się się konferencja "200 lat górnictwa państwowego w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość", która odbędzie się w dn. 17-19 lutego w Kielcach. Jej organizatorami są Kieleckie Towarzystwo Naukowe i Polski Związek Producentów Kruszyw. Patronem medialnym wydarzenia są redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
W czasie konferencji będzie można poznać projekt uregulowania polityki surowcowej przez państwo. Temat ten omówi m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek.
Ponadto w czasie trzech dni obrad omówione zostaną dokonania w zakresie wykorzystywania surowców energetycznych, nieenergetycznych i skalnych oraz perspektyw rozwoju przemysłu wydobywczego w Polsce.
Uczestnicy konferencji będą także mieli okazję bliżej poznać Białe Zagłębie, które tworzą zakłady górnicze wokół Kielc.
Konferencja będzie także odwoływać się silnie do przeszłości i postaci Stanisława Staszica. Organizatorzy przypominają, że w lutym mija 200 lat od powołania w Królestwie Polskim Dyrekcji Górniczej i Szkoły Akademiczno-Górniczej z siedzibą w Kielcach. Z tymi instytucjami związany był właśnie ks. Staszic. To właśnie z jego inicjatywy powstała uczelnia, a w latach 1816-1824 był on dyrektorem generalnym Wydziału Przemysłu i Kunsztów przy Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych, któremu podlegała Dyrekcja. Jednym z celów konferencji będzie właśnie przedstawienie aktywności Stanisława Staszica jako organizatora przemysłu w Królestwie Polskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK