Ta decyzja była bardzo trudna. Nie podpisalibyśmy tego porozumienia, gdybyśmy dzięki temu nie widzieli możliwości poprawy sytuacji spółki - podkreśla w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Krzysztof Stefanek, przewodniczący ZZ Kadra w Katowickim Holdingu Węglowym, którego poprosiliśmy o ocenę porozumienia z zarządem KHW z 17 listopada o zawieszeniu niektórych zapisów Holdingowego Układu Zbiorowego.
- Odbyło się kilka tur negocjacji, bowiem rozpatrywaliśmy zawieszenie świadczenia naszych byłych pracowników. Zdecydowaliśmy się na zawarcie porozumienia, ponieważ sytuacja firmy jest bardzo trudna. Ceny węgla na rynku spadają, akumulacja jest ujemna, a po zysku wypracowanym w ubiegłym roku, wynoszącym 40 mln zł, nie ma już śladu. Po 9 miesiącach 2014 r. KHW ma 100 mln zł straty. Nawet związkowcy rozumieją, że nie da się prowadzić firmy dokładając co miesiąc do produkcji. Dlatego z bólem zdecydowaliśmy się na takie porozumienie. Trzeba to było zrobić także dlatego, że koniec roku, ze względu na skumulowanie się kilku wypłat, barbórki i czternastki, jest bardzo trudnym okresem dla spółek węglowych.
Przewodniczący Kadry ocenia, że atmosfera rozmów była bardzo poważna, a decyzje zapadały w poczuciu odpowiedzialności za los pracowników i firmy. Krzysztof Stefanek bardzo dobrze ocenił też umiejętności negocjacyjne prezesa Zygmunta Łukaszczyka.
- Zdolności negocjacyjne, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i skłonność do zawierania kompromisu nowego prezesa są bardzo wysokie - stwierdził.
Czytaj też:
Zygmunt Łukaszczyk: - Zawsze trzeba rozmawiać
Jerzy Markowski: - To porozumienie Holdingu nie uratuje, ale...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jaka jest różnica między zawieszeniem a zawarciem porozumienia w spawie węgla dla emerytów.
A jednak jest możliwe porozumienie pomiędzy Zarządem spółki a związkami zawodowymi! Szkoda tylko, że związki zawodowe w Kompanii Węglowej swoją krótkowzrocznością, głupim uporem i pseudo-obroną przywilejów doprowadziły do tego, że KW jest finansowo w czarnej d..ie. Przywileje i dodatki zostają, tyle tylko, że kopalń nie będzie....