We wtorek (6 maja) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbędzie się spotkanie liderów górniczych central związkowych z przedstawicielami rządu, związane z trudną sytuacją sektora węgla kamiennego w Polsce - poinformowała dziś o godz. 13.50 portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność. Od efektów tych rozmów zależy, czy dojdzie do zaostrzenia akcji protestacyjnej w górnictwie i do zapowiadanej na 19 maja manifestacji w Warszawie.
- Nie chcemy już słuchać obietnic i zapewnień, że rząd "pochyla się z troską" nad problemami górnictwa. Oczekujemy konkretów. W petycji przekazanej premierowi Tuskowi międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy przedstawił propozycje działań, jakie powinny zostać podjęte. Teraz nadszedł czas na decyzje - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
Strona związkowa domaga się pilnego wprowadzenia planu ratunkowego dla branży oraz uzgodnienia nowej długofalowej strategii dla całego sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Elementami planu ratunkowego mają być m.in. wprowadzenie mechanizmów przeciwdziałających nadmiernemu importowi węgla spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Rosji i czasowe obniżenie wysokości obciążeń publicznoprawnych spółek węglowych dotkniętych kryzysem. Jednocześnie strona związkowa domaga się zmiany systemu tych obciążeń w taki sposób, aby uwzględniał on strategiczne znaczenie sektora węglowego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W obszarze działań długofalowych, obok uzgodnienia nowej strategii funkcjonowania branży, przedstawiciele górniczych central związkowych postulują też stworzenie strategii dla całego sektora paliwowo-energetycznego w Polsce, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o węgiel. Domagają się również wznowienia projektu tworzenia grup kapitałowych łączących spółki wydobywające węgiel kamienny z energetyką.
Jednym z kluczowych żądań central związkowych jest veto wobec tzw. drugiego pakietu klimatycznego. Strona związkowa domaga się też renegocjacji i zawieszenia przepisów związanych z wdrażaniem unijnej polityki klimatycznej, a także wprowadzenia własnej polityki klimatycznej uwzględniającej polskie uwarunkowania społeczno-gospodarcze i bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Grzesik, dziś w radio pan Krzysztof Wyszkowski, były bliski współpracownik Donalda Tuska(kiedyś KLD)przytoczył kilka faktów i swoje obserwacje właśnie na temat premiera. Otóż Tusk nie był weryfikowany przez SB w latach '90-tych, czyli był człowiekiem tychże. Ponadto jest oskarżany o branie pieniędzy z Zachodu i z prywatyzacji mających symptomy afer. Nie liczyłbym, że taki osobnik będzie rozwiązywał problemy zwykłych ludzi. Przykładem jest ostatni protest niepełnosprawnych w sejmie
Łysy, bez karku, w skórze na co dzień związkowiec, a prywatnie?
Jakos Szef górniczej "S" do mnie nie przemawia, jak wyszedł w tej czarnej skorze i bandamce na glowie przed siedziba KW to niestety parsknalem smiechem i zakonczylem swój protest, no nie będę schodzil do poziomu stopki motocykla przecież! Nie wiem mnie uczona szacunku do innych który wyraza się także w stroju, punktualności i innych cechach które dziś już coraz bardziej zanikają, a szkoda.