Przodowy to górnik, który kieruję pracą na przodku. Co prawda w Wieliczce soli już się nie wydobywa ale przodowi pozostali i codziennie dostają pod swoją opiekę niedoświadczonych górników, przed którymi odkrywają arkana sztuki górniczej. Tymi przodowymi są przewodnicy na Trasie Górniczej. W rolę młodych górników w tym przypadku wcielają się natomiast turyści.
Przodowy-przewodnik zaczyna swoją pracę od przydzielania funkcji poszczególnym członkom swojej brygady. Oczywiście z każdą funkcją powiązane jest zadanie do wykonania. Młodzi górnicy samodzielnie mierzą poziom stężenia metanu, wyszukują i transportują sól, wyznaczają drogę i badają nieznane sobie komory. W ten sposób zdobywają pierwsze szlify w zawodzie. Ponadto poznają w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Przodowy-przewodnik uczy ich także zasad zachowania bezpieczeństwa. A w ramach zadań zleca im obsługę specjalistycznych urządzeń i nadzoruje jak własnoręcznie kilofem wydobywają sól.
Przodowy-przewodnik poza tym, że zleca zadania swojej "brygadzie" w czasie trasy opowiada zwiedzającym historię kopalni. Z jego opowiadań można się dowiedzieć m.in. o pożarach jakie miały miejsce w kopalni, o obecności zwierząt pod ziemią oraz o legendach jakie są związane z wielicką kopalnią.
Jeżeli brygada przebrnie przez trud zadań to na jej członków czeka nagroda. Jest nią skok przez skórę, czyli przyjęcia do górniczego stanu oraz certyfikat, "potwierdzającego zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie górnika na Trasie Górniczej w Kopalni Soli Wieliczka".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.