W Auli Głównej krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się w piątek (29 czerwca) wyjątkowa uroczystość. Prof. Józef Dubiński, który 43 lata temu został absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego, otrzymał bowiem godność doktora honoris causa.
Senat krakowskiej uczelni ten znaczący tytuł nadał prof. Dubińskiemu 30 maja br. W uzasadnieniu stwierdzono, że godność jest nadana "za wybitny wkład w rozwój geofizyki górniczej, a szczególnie sejsmologii kopalnianej, interdyscyplinarnych badań dotyczących podziemnego górnictwa węgla i rud miedzi oraz za osiągnięcia w zakresie działań na rzecz rozwoju kadry naukowej o najwyższych kwalifikacjach w naukach o ziemi i naukach górniczych".
Uroczystość w krakowskiej uczelni rozpoczęła się od hymnu "Gaude Mater Polonia" Później podczas uroczystego posiedzenia senatu sylwetkę i dokonania prof. Dubińskiego przedstawili rektor AGH prof. Antoni Tajduś oraz oraz prof. Andrzej Leśniak.
- To wielki zaszczyt i wyróżnienie, że mogę przed tak szanownym gronem przedstawić dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny profesora Józefa Dubińskiego, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauka - tak rozpoczął laudację prof. Leśniak, po czym w chronologicznym porządku przedstawił osiągnięcia honorowego doktora AGH.
Po przedstawieniu sylwetki prof. Dubińskiego nadszedł uroczysty moment wręczenia godności doktora honoris causa. Bohater dnia wygłosił potem wykład na temat "Zrównoważonego rozwoju górnictwa surowców mineralnych wspomagany przez geofizykę górniczą". Po wykładzie prof. Dubiński podziekował swojej rodzinie, przyjaciołom, pracownikom Głównego Instytutu Górnictwa, nauczycielom akademickim oraz wielu innym osobom, z którymi miał okazje współpracować.
Z życzeniami dla nowo mianowanego doktora honoris causa pośpieszyli w czasie uroczystości m.in. prof. Maciej Kaliski - wicedyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, który przekazał gratulacje dla prof. Dubińskiego od wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, Piotr Litwa - prezes Wyższego Urzedu Górniczego, Herbert Wirth - prezes KGHM Polska Miedź oraz prof. Piotr Czaja - dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
40-letnia praca zawodowa profesora Dubińskiego w Głównym Instytucie Górnictwa bardzo ściśle łączy się z geofizyką, górnictwem oraz nauką górniczą. W ostatnich latach profesor zajmuje się problematyką gospodarki zasobami, przede wszystkim w odniesieniu do złóż węgla kamiennego i brunatnego. Zajmuje się także rozwojem czystych technologii wykorzystania tych nośników energii.
Prof. Józef Dubiński objął w 2001 r. stanowisko naczelnego dyrektora GIG. Kierowany przez niego Instytut jest dużą placówką naukowo-badawczą zatrudniającą aktualnie blisko 600 pracowników, która posiada najwyższą kategorię naukową oraz pełne uprawnienia akademickie do nadawania stopni w zakresie nauk technicznych w dwóch dyscyplinach: górnictwo i geologia inżynierska oraz inżynieria środowiska. Dorobek publikacyjny prof. J. Dubińskiego obejmuje aktualnie znacznie ponad 300 pozycji, na który składają się głównie książki, artykuły naukowe i monografie. Część z nich była publikowana w wiodących czasopismach specjalistycznych w kraju i zagranicą. Profesor J. Dubiński legitymuje się także znaczącym dorobkiem w zakresie patentowania, jako współautor 15 uzyskanych patentów. Był promotorem 8 doktoratów, recenzował 22 prace doktorskie, blisko 50 rozpraw habilitacyjnych oraz ponad 40 wniosków o nadanie tytułu profesora.
W galerii: uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa. Kraków, 29 czerwca 2012 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.