- Kopalnia Silesia nie wstrzymała wydobycia, ale będzie reagować adekwatnie do dalszego rozwoju wydarzeń. Jeśli nadal będą problem z odbiorami węgla, to w ślad za tym pójdą stosowne decyzje – powiedziała dziennikarzowi portalu netTG.pl Małgorzata Bajer, rzeczniczka spółki PG Silesia, do której należy czechowicka kopalnia.
Rzeczniczka przyznała, że PG Silesia od pewnego czasu ma problemy z odbiorem surowca.
- Kontrahenci go nie odbierają, ponieważ borykają się z własnymi problemami. Wszyscy tworzymy łańcuch powiązań – dodała.
Od momentu zamknięcia granicy polsko-czeskiej i ogłoszenia obowiązkowej kwarantanny dla osób, które ją przekroczą, ścisłe kierownictwo PG Silesia zarządza kopalnią w sposób zdalny. Cały zarząd, dyrektorzy wykonawczy i kierownicy poszczególnych odcinków, to obywatelce czescy.
- Kierowaliśmy pisma do ministrów zdrowia i spaw wewnętrznych, do służb granicznych, celnych i sanitarnych, o udzielenie odstępstwa od zaostrzonych przepisów związanych z przekraczaniem granicy. Niestety, bezskutecznie. Od tego czasu zarządzanie kopalnią prowadzone jest m.in. drogą elektroniczną poprzez wideokonferencje – dodaje Małgorzata Bajer.
Członkowie kierownictwa kopalni Silesia, to w większości mieszkańcy Czeskiego Cieszyna, Frydka Mistka i Ostrawy. Przed pandemią każdego dnia dojeżdżali do pracy. Po zaostrzeniu przepisów granicznych znalezienie dla nich czasowego miejsca zakwaterowania w Czechowicach-Dziedzicach i okolicznych miastach stało się niemożliwe. Hotele zostały zamknięte. Nikt z prywatnych właścicieli większych nieruchomości nie wyraził zgody na zakwaterowanie obcokrajowców.
- Silesia ma problemy. To jasne, jesteśmy częścią polskiego przemysłu wydobywczego węgla kamiennego. Klimat wokół węgla jest kiepski. Źle się dzieje w górnictwie, to i źle dzieje się w Silesii. Do tego dochodzi pandemia. To wcale nie jest przesądzone, jad duża będzie skala pomocy udzielonej przez koncern EPH, czyli właściciela PG Silesia, który posiada swoje aktywa w wielu krajach, w tym m.in. we Włoszech. Dziś każdy podmiot gospodarczy jej potrzebuje. Nie jesteśmy też wielkim graczem na rynku węgla, który wyznaczałby trendy – powiedziała dziennikarzowi netTG.pl osoba powiązana z koncernem EPH w Czechach.
Tymczasem zarząd PG Silesia rozważa już wystąpienie o pomoc finansową przewidzianą w Tarczy Antykryzysowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy pg Silesia płaci podatek dochodowy w Polsce.? Widziałem sprawozdania finansowe i pokazują straty. W okolicy duże szkody górnicze. Domy pękają ulice upada. J Właścicielem jest kapitał z dalekich krajów a my mamy problemy