Rezolucja Śląska – to dokument, który przyjęto w środę, 4 marca, w Rudzie Śląskiej w czasie konferencji Silesia 2030 organizowanej przez eurodeputowanego Grzegorza Tobiszowskiego. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele rządu, parlamentarzyści oraz samorządowcy. W Rezolucji, która została przekazana eurodeputowanym, znalazły się cztery wnioski pokonferencyjne. Poniżej przedstawiamy jej treść.
Mając na uwadze konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz realizację celów klimatycznych wyznaczonych przez najwyższe organy Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej, pamiętając o suwerenności państw członkowskich w kwestii kształtowania miksu energetycznego oraz w celu stworzenia rozwiązań w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest kluczowym elementem działań realizowanych na rzecz troski o klimat, ministrowie rządu RP, parlamentarzyści, władze województwa śląskiego, województwa małopolskiego, województwa podkarpackiego i województwa lubelskiego postulują, aby obecni tu europarlamentarzyści stali się sygnatariuszami następujących wniosków pokonferencyjnych Silesia 2030.
1. Należy zintensyfikować prace nad nowymi technologiami w energetyce, przewidując zwiększenie nakładów w Europie na podniesienie efektywności odnawialnych źródeł energii, uwzględniając jednocześnie konieczność prac nad technologią utylizacji po okresie użytkowania materiałów, z których wykonane są farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne.
2. Należy rozwijać technologie w energetyce, dzięki którym sprawniej i efektywniej, oraz przy zachowaniu wysokich standardów ochrony środowiska, będą wykorzystywane surowce tradycyjne - kopalne.
3. Należy uwzględniać w projekcie “Europejskiego Zielonego Ładu” kwestie bezpieczeństwa energetycznego każdego kraju członkowskiego UE.
4. Należy dokładać wszelkich starań, by prowadzone działania zapewniły przyszłym pokoleniom, zamieszkującym kontynent europejski możliwość rozwoju w oparciu o najlepsze i najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych technologii energetycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.