- Tutaj jest ogromny potencjał - on stanowi o sile Śląska. Jego historia jest kołem zamachowym przemysłu śląskiego i całej Polski. Uważam, że to jest i będzie coraz lepsze miejsce do życia – powiedział w czwartek, 10 października, w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyjechał, aby podsumować stopień realizacji Programu dla Śląska, który został zaprezentowany w grudniu 2017 r. Jak podał premier, dotychczas w ramach tego projektu w regionie zainwestowano już 48 z zaplanowanych 62 mld zł.
Szef rządu, zanim w Muzeum Śląskim spotkał się z władzami wojewódzkimi i samorządowymi oraz przedstawicielami instytucji państwowych, związków zawodowych i spółek skarbu państwa, uczestniczył w rozmowach podsumowujących dwa lata funkcjonowania Programu dla Ślaska. Towarzyszyli mu m.in. członkowie rządu: minister rodziny, pracy, i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister energii Adam Gawęda.
Premier podkreślił, że projekt realizowany w woj. śląskim jest szczególny i przyciąga innowatorów z całego świata. Szef rządu zwrócił także uwagę na aspekt demograficzny przedsięwzięcia. Zapowiedział, że zależy mu na tym, aby ci którzy opuścili Śląsk powrócili.
- Chciałbym, zdając raport z realizacji Programu dla Śląska, powiedzieć, że Śląsk był kluczem do wielkości nie tylko w Polsce, ale i w Europie Centralnej – powiedział szef rządu.
- Jestem przekonany, że Program dla Śląska, który realizujemy, przyłoży się do tego, przyczyni się do tego, że Śląsk, tak jak kiedyś, będzie perłą w koronie produkcji w Polsce. (…) Musimy tę perłę w odpowiedni sposób wykorzystać – podkreślił Morawiecki.
Premier docenił także prace członków rządu pochodzących ze Śląska.
- Mając takich ministrów mamy gwarancję, że Program dla Śląska będzie służył ludziom, rodzinom i temu, by śląska tradycja - połączenie etosu pracy, patriotyzmu i wiary w przyszłość - przełożyły się na rozwój Polski w kolejnych dziesięcioleciach – przyznał.
W czasie spotkania zaprezentowano także internetową platformę, które umożliwia śledzenie postępów w realizacji Programu dla Śląska. Do jej uruchomienia szefa rządu zaprosiła prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prof. Barbara Piontek.
W trakcie spotkania podpisano umowy na rewitalizację linii kolejowych Bronów-Bieniowiec-Skoczów-Goleszów-Cieszyn/Wisła Głębce oraz na budowę drogi ekspresowej S1 Przybędza - Milówka.
Przypomnijmy, że najważniejsze cele Programu dla Śląska to: rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału województwa śląskiego, poprawa warunków rozwojowych miast województwa, wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców, poprawa jakości środowiska przyrodniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Poprawa jakosci życia? Ta specustawa górnicza ?