"Jedną tylko wypowiadam prośbę gorącą do ludu śląskiego a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcjańskim i swemu przywiązaniu do Polski" - słowa Wojciecha Korfantego zacytował w przemówieniu z okazji 98. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego wojewoda Jarosław Wieczorek podczas uroczystości na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, w piątek 3 maja.
Wojewoda śląski podkreślił potencjał, charyzmę i ogrom poświęceń "ludu śląskiego" od wojen światowych, powstań, przez okupację, po reżim komunistyczny i transformację.
- Tym wszystkim, którzy o Polskę walczyli winni jesteśmy dalej nasz ogromny trud i zaangażowanie. To jest naszą powinnością, naszym absolutnym obowiązkiem, żebyśmy stali na straży Rzeczypospolitej Polskiej. Byśmy mogli służyć jej obywatelom i mogli cieszyć się z sukcesów każdego z państwa - mówił.
Przypomniał, że Wojciech Korfanty w swojej odezwie z 1927 r. bardzo mocno kładł nacisk na to, aby Polska była wielka, praworządna i sprawiedliwa.
- Żeby tak było, musimy się zachowywać, jak trzeba - powiedział Jarosław Wieczorek.
Wojewoda dziękował wszystkim, którzy angażują się w przygotowania do obchodów cyklu ważnych rocznic trzech powstań śląskich. Uroczystości ich stulecia rozpoczynają się w tym roku, a ich kulminacja nastąpi w 2021 r.
Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, nawiązał do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przypomniał, że była ona aktem prawnym, który miał zbudować nowoczesne państwo.
Pod pomnikiem przywódcy III powstania śląskiego, które wybuchło 3 maja 1921 r., odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Odczytano apel poległych i złożono wiązanki kwiatów. Kompania Wojska Polskiego oddała trzykrotnie salwę honorową.
Wcześniej spod archikatedry Chrystusa Króla, w której modlono się za Ojczyznę, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Pl. Sejmu Śląskiego poprzedzani Orkiestrą Garnizonową Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej z Bytomia i Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic. Asystę wojskową zapewniły kompanie honorowe 34 śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Śląskiego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Drużynę sztandarową wystawiła też Komeneda Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego oraz klasa wojskowa XV Liceum Ogólnokształcągego im. rotm. Witold Pileckiego.
Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada służb mundurowych ul. Lompy, po której chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk dali koncert pieśni patriotycznych przez gmachem Śejmu Śląskiego. Odbyło się również wmurowanie metalowej kapsuły czasu w filar gmachu Sejmu Śląskiego. Uroczystość z udziałem mieszkańców miasta i uczestników trzeciomajowych obchodów zakończyły występy górniczej orkiesty dętej "Katowice" oraz mażoretek z zespołu Akcent w Katowiach-Ligocie.
Katowickie obochody święta narodowego rozpoczęły się przed południem złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. W archikatedrze pw. Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w intencji Ojczyny z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i parlamentarzystów śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.