UwPorozumienie Związków Zawodowych KADRA skierowało do premiera rządu Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie działań Piotra Woźnego, pełnomocnika rządu ds. realizacji programu Czyste Powietrze w kontekście wdrożenia w życie ustawy o monitorowaniu i jakości paliw stałych w Polsce.
W piśmie nadesłanym do portalu netTG.pl przez Grzegorza Trfona z PZZ KADRA czytamy:
"Działania Piotra Woźnego, pełnomocnika Rządu ds. realizacji programu Czyste Powietrze coraz bardziej wskazują na próbę uniknięcia odpowiedzialności za kompletny brak podejmowania rzeczywistych decyzji w Polsce, które mają bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Nie rozumiemy działań Pana ministra, które po raz kolejny mogą spowodować odsunięcie w czasie pełnego wdrożenia w życie ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych, która naszym zdaniem musi przywrócić czyste powietrze Polakom.
W sprawie rozporządzeń dotyczących jakości paliw stałych nasza organizacja zaangażowana jest od wielu lat. Ze zdziwieniem obserwujemy żądania wydłużenia procesu konsultacji, podczas gdy prace nad rozporządzeniami trwają już od stycznia 2017 roku i każda z instytucji miała możliwości wniesienia swoich uwag i postulatów. Z ostatnich działań Pana Ministra P. Woźnego mamy prawo sądzić, że nie chodzi o zrównoważoną i odpowiedzialną politykę rozwoju Polski, a jedynie całkowite wyeliminowanie krajowego paliwa (węgla) z obrotu gospodarczego. Im dłużej trwa ten proceder poprzez zaniechania, tym bardziej widoczne są efekty w pogarszaniu jakości powietrza w Polsce.
Nasz związek zawodowy liczy, że rząd RP poprzez swojego pełnomocnika przejdzie do konkretów i realnych działań poprzez otwarcie linii budżetowych na rzecz realizacji Programu „Czyste Powietrze”. Naszym zdaniem niezbędne dla skuteczności tego Programu są rozporządzenia wykonawcze dotyczące m.in. wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Za wystarczająco restrykcyjne uważamy zapisy projektu nowego rozporządzenia Ministra Energii, które eliminują najgorszej jakości paliwa, czyli muły węglowe, flotokoncentraty. Mamy również nadzieje, że Państwo w końcu zacznie kontrolować jakość wszystkich paliw w Polsce. Rząd RP powinien się skupić na systemowym przeciwdziałaniu w Polsce zjawisku ubóstwa energetycznego, szczególnie wśród obywateli wykorzystujących do ogrzewania odpady (śmieci) i muły węglowe. Najubożsi Polacy powinni otrzymać wsparcie finansowe.
Pełnomocnik Rządu ds. realizacji programu Czyste Powietrze stara się uniemożliwić wejście w życie ustawy, która ma pozwolić na handel certyfikowanymi paliwami stałymi. Jego działania mają na celu wprowadzenie chaosu na rynku i przyczyniają się do dopuszczenia do niekontrolowanego obrotu na rynku paliw. Nasza centrala wielokrotnie dowodziła o potrzebie przygotowania nowych zasad, które mają na celu eliminację z rynku detalicznego paliwa o najniższej jakości. Obecnie przygotowane rozporządzenie gwarantuje, że Państwo weźmie odpowiedzialność za obrót i jakość paliwa, a równoczesne ewolucyjnie oraz etapami zapewni wprowadzenie Programu Czyste Powietrze, które będzie służyć poprawie jakości powietrza.
Naszym zdaniem program Czyste Powietrze będzie tylko wtedy skuteczny - gdy obok bardziej restrykcyjnych przepisów dla urządzeń grzewczych w 2018 roku w stosunku do tych ustanowionych przez Komisję Europejską – zostaną wprowadzone wymagania dla paliw stałych. Tymczasem Pan Minister Piotr Woźny nie widzi pilności sprawy i swoim działaniem próbuje zatrzymać proces zmian oraz reform, które powinny być realnie wdrażane etapami przy pełnej gwarancji wsparcia dla polskich obywateli.
Program Czyste Powietrze powinien dać równe szanse każdemu Polakowi w wyborze najkorzystniejszej decyzji inwestycyjnej, która będzie skutkować ograniczeniem zjawiska „niskiej emisji” i służyć poprawie efektywności energetycznej. Na tej drodze jest miejsce dla produkowanych w Polsce paliw stałych, dających nowe możliwości Polakom dzięki postępującemu postępowi technologicznemu.
Kontrola jakości paliw przez instytucje wymienione w ustawie i rozporządzeniach jest potrzebna i pilna wobec presji jaką wywiera zjawisko niskiej emisji przed najbliższym okresem grzewczym, który rozpoczyna się już na przełomie września i października. Wyrażamy nadzieję, że Pan Premier skupi uwagę swoich ministrów na potrzebie wprowadzenia nowych programów i pilnej potrzebie nowych rozporządzeń odnośnie jakości paliw.
Mam nadzieję, że niezrozumiałe działania Pana Piotra Woźnego nie przeszkodzą w tym ważnym dla Polaków etapie zmian i uregulowaniu obrotu paliwami stałymi w Polsce pod względem jakości. Za niedopuszczalną uznamy sytuację, gdy dojdzie do kolejnych zaniechań."
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wożny już dał się skorumpować tym co robią podobny proceder jak z olejem opałowym. Rozprowadzaniem opału w postaci węgla powinny zająć się profesjonalnie kopalnie - innowacyjne działy zbytu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Teraz się obudziły zwochole i nieroby nie bedzie ciepłych stołków a do roboty przecież nie pójdą !!!
Napiszcie list w sprawie rekompensat za deputat , to was nie interesuje ? od czego jesteście siedzicie w biurach i trzepiecie grubą kasę teraz boicie się o stołki bo Morawiecki na gdzieś węgiel przejrzeliście na oczy.
a gdzie byliscie zwachole jak zamykano anne,, makoszowy,,krupinski,, slask,,wieczorek ,,