Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło podczas obrad w czwartek, 18 stycznia, na nabycie przez JSW certyfikatów funduszu stabilizacyjnego spółki o wartości 1,5 mld zł.
JSW kupi w ten sposób całość w własnej emisji certyfikatów serii A i umieści je w Stabilizacyjnym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym, który będzie funkcjonował zgodnie z przepisami ustawy z 2004 r. Żadne z papierów tego typu nie trafią na rynek w publicznej ofercie. Fundusz nabędzie osobowość prawną z chwilą wpisania go do rejestru w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
"Wyłącznym przedmiotem działalności Funduszu będzie lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze niepublicznego proponowania nabycia Certyfikatów Inwestycyjnych w określone w Statucie papiery wartościowe, Instrumenty Rynku Pieniężnego oraz inne prawa majątkowe" - zastrzeżono w uchwale NWZ JSW. Spółka zastrzega, że inwestować będzie mogła jedynie w bezpieczne instrumenty finansowe.
Fundusz JSW utworzony zostanie na określony czas - do końca 2024 r. Okres ten może zostać przedłużony najwyżej o trzy lata.
Wcześniej spółka oszacowała, że stabilizowanie jej sytuacji na rynku w przewidywalnej przyszłości może kosztować ok. 1,5 mld zł. Właśnie w ramach funduszu JSW chce "przeznaczyć część posiadanej
aktualnie nadwyżki środków pieniężnych na wsparcie Grupy Kapitałowej JSW w okresach dekoniunktury na rynku węgla koksowego i koksu".
- Podstawowym celem utworzenia funduszu jest zatem ograniczenie wpływu ryzyka zmienności cen produktów na utrzymanie ciągłości prowadzenia działalności operacyjnej i inwestycyjnej spółki i grupy JSW przez zapewnienie płynności finansowej w okresach dekoniunktury - tłumaczy JSW w uzasadnieniu do uchwały NWZ.
Przypomnijmy, że przed świętami, 21 grudnia zeszłego roku Rada Nadzorcza JSW pozytywnie zaopiniowała odnośny wniosek zarządu JSW do właścicieli o wyrażenie zgody na operację kupna certyfikatów i utworzenie w ten sposób funduszu stabilizacyjnego JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.