Do lutego przyszłego roku gotowa będzie ponad 500-tonowa stalowa konstrukcja nowej warszawskiej Rotundy - zapowiada Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, gdzie powstają elementy tej budowli, należącej do najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy.
Charakterystyczna Rotunda, należąca do banku PKO BP, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. W marcu tego roku ruszyła rozbiórka będącego w złym stanie technicznym budynku, który jednak do jesieni przyszłego roku będzie odbudowany zgodnie z projektem wyłonionym w międzynarodowym konkursie.
Stalową konstrukcję Rotundy buduje należąca do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu Huta Pokój w Rudzie Śląskiej. Spółka zawarła umowę w tej sprawie z firmą NDI - generalnym wykonawcą inwestycji, realizowanej na zlecenie banku PKO BP.
Na stalowy szkielet nowej Rotundy złożą się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wyniesie 11-13 m. Całość zwieńczy stalowa korona. Konstrukcja wraz z drobniejszymi stalowymi elementami będzie ważyła ponad 500 ton.
Rotunda w częściach wyjeżdża do Warszawy
Pierwsze gotowe elementy wyjechały z Rudy Śląskiej do Warszawy w połowie listopada. Zgodnie z harmonogramem prac, słupy w części podziemnej oraz słup centralny będą zamontowane jeszcze w grudniu, natomiast cała stalowa konstrukcja Rotundy ma być gotowa do lutego przyszłego roku.
- To dla nas spore wyzwanie logistyczne, bo wszystkie słupy są przewożone na miejsce budowy w całości. Huta Pokój, jako główny wykonawca konstrukcji, zapewnia też jej montaż. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, zostanie zabezpieczona specjalną farbą przeciwpożarową - wyjaśnił w środę Tomasz Stogniew, prowadzący projekt ze strony Huty Pokój.
Huta ma doświadczenie w realizacji dużych konstrukcji stalowych. W Rudzie Śląskiej powstała m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, wybudowanego na mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA oraz konstrukcja dla elektrowni Eesti Energia NARVA w Estonii. Huta wyprodukowała też część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu, most kolejowy na Martwej Wiśle - przetransportowany i posadowiony na przyczółkach w unikatowej technologii bezpośrednio z barki, elementy konstrukcji rewitalizowanego po pożarze Mostu Łazienkowskiego czy konstrukcję nośną dachu Stadionu Śląskiego.
- Wracamy do pięknej tradycji Huty Pokój, czyli realizacji wielkich konstrukcji, przeznaczonych dla szerokiego spektrum odbiorców - skomentował prezes huty Witold Wójcicki. Część potrzebnych do realizacji przedsięwzięcia blach wyprodukuje Walcownia Blach Batory w Chorzowie, niedawno przejęta przez grupę Węglokoks.
Gmach Rotundy symbolem stolicy
Gmach warszawskiej Rotundy już raz był odbudowywany - po wybuchu gazu w lutym 1979 r. Do 23 grudnia zeszłego roku w budynku znajdował się oddział PKO BP. Wiosną tego roku stary obiekt wyburzono. We wrześniu wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej Rotundy, która ma połączyć funkcje komercyjne i publiczne.
- To zawsze był symbol stolicy - mówił podczas wrześniowej uroczystości wmurowania aktu wicepremier Piotr Gliński. Inwestycja ma być ukończona w listopadzie przyszłego roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Funkcje bankowe w nowym budynku znajdą się na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Będzie tam prowadzić zejście obsadzone zielenią. Część "społeczna", gdzie warszawiacy będą mogli spotykać się, znajdzie się na pierwszym piętrze. Koszty przebudowy budynku pokrywa PKO BP; wyniosą one - jak informowano we wrześniu - ok. 50 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.