Przedstawiciele NSZZ Solidarność z Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformowali o wszczęciu sporu zbiorowego z pracodawcą. Przedmiotem sporu jest wysokość wypłaconej pod koniec minionego roku jednorazowej premii.
„Przyczyną wszczęcia sporu zbiorowego jest brak realizacji żądania z dnia 03.01.2025 r. dotyczącego Porozumienia zawartego w dniu 20.06.2024 r. pomiędzy Zarządem JSW S.A. a Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi JSW S.A. a w szczególności świadczenia wynikającego z tego Porozumienia, co zostało potwierdzone w piśmie Zarządu JSW S.A. z dnia 08.01.2025 r., w którym wskazano na częściową realizację świadczeń oraz brak określenia konkretnego terminu wypłaty pozostałej części świadczeń” – wskazali przedstawiciele Solidarności działającej w JSW.
Zdaniem związkowców z S wypłacone pod koniec grudnia świadczenie jednorazowe zostało zaniżone, a resztę pieniędzy JSW ma wypłacić w II kwartale 2025 roku, choć – jak argumentują związkowcy - o takim rozwiązaniu w porozumieniu nie było słowa.
„Niedotrzymanie warunków Porozumienia stanowi naruszenie zaufania do Zarządu JSW S.A. oraz powoduje konieczność podjęcia działań zgodnych z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Oczekujemy natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do pełnej realizacji zapisów Porozumienia z dnia 20.06.2024 r., w tym wypłaty należnych świadczeń w całości, w terminie niezwłocznym” – czytamy dalej w piśmie skierowanym przez NSZZ Solidarność do zarządu spółki.
„W przypadku braku realizacji powyższych żądań w terminie przewidzianym ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność JSW S.A. będzie zmuszona podjąć dalsze kroki przewidziane przepisami prawa, włącznie z możliwością przeprowadzania akcji protestacyjnych” – kończą związkowcy z S.
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą m.in. trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
#Górnik Naucz się czytać bo jak byk jest napisane 20.06.2024
Ja i jeszcze chodzą plotki że jak kupi Niemiec to budzie dowoł obywatelstwo niemieckie,a wto mo battle to cały niemiecki social!!!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Jak przeanalizujecie tą całą sytuację to zaczną wam się układać klocki. Niemcy chcą przejąć złoża kopalni Dębieńsko bo podobno JSW miała jakieś błędy w złożonej dokumentacji. Pominę już kwestie sprawdzenia poprawności dokumentacji przy składaniu tych dokumentów. Po drugie JSW zatrudniła niemiecką firmę doradczą jakby na świecie nie było innych firm innych krajów a to daje do myślenia. I po trzecie na kopalniach JSW zaczynają zjeżdżać przedstawiciele z Niemiec i są oprowadzani po kopalniach. I tyle wystarczy żeby wiedzieć co się w tym kraju wyprawia.
Słuchy chodzą w sferach wyższych że za dwa,trzy lata spółka ma byc na sprzedaż prywatnej firmie. Oczywiście powiązanej z pierwszeństwem do złoża Dębieńsko.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
To w końcu jak wynika z tego artykułu to Porozumienie dopiero będzie zawarte 20.06.2025r. To jak miała być teraz w grudniu wypłacona premia. Ludzie czytajcie co ktoś pisze, albo co Wy piszecie.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.