W odpowiedzi na doniesienia medialne o planach wstrzymania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) naborów w programie Czyste Powietrze Śląski Związek Gmin i Powiatów, zrzeszający 160 jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa śląskiego, zaapelował do premiera Tuska o niewstrzymywanie naboru wniosków.
Jak czytamy w liście: "program Czyste Powietrze jest fundamentem działań na rzecz czystego powietrza w samorządach i stanowi dla wielu mieszkańców jedyną szansę na obniżenie rachunków za ogrzewanie w dobie wysokich cen energii. Program wymaga pilnych zmian a nie wstrzymywania naboru wniosków. W szczególności kluczową kwestią jest usprawnienie obsługi beneficjentów, ograniczenie biurokracji, wyeliminowanie wielomiesięcznych zatorów".
- Wstrzymanie naboru wniosków będzie miało fatalne konsekwencje dla wszystkich samorządów aktywnie działających na rzecz poprawy jakości powietrza, ale też dla gospodarstw domowych, które planują przystąpić do programu, żeby ocieplić swoje domy, wymienić stare źródła ciepła i tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, cytowany w komunikacie prasowym.
W apelu czytamy również, że pilną kwestią do rozwiązania jest wsparcie dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach, gdyż w tej grupie pojawiły się liczne nieprawidłowości i nadużycia.
– Gospodarstwa, w których występuje zjawisko ubóstwa energetycznego wymagają szczególnego wsparcia i rozwiązaniem tego problemu miał być ogólnopolski system operatorów zapowiadany od długiego czasu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tego systemu w wiąż nie ma - piszą samorządowcy.
Autorzy apelu piszą – Z dużą nadzieją przyjęliśmy zobowiązanie umowy koalicyjnej z dnia 15 października 2023 r. „będziemy walczyć ze smogiem m.in. poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Wprowadzimy niezbędne zmiany w programie Czyste Powietrze.
- Po upływie roku od objęcia władzy jako samorządy województwa śląskiego oczekiwalibyśmy wdrażania reform przyspieszających wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów, radykalnego uprawnieninia obsługi beneficjentów, a nie zatrzymywania tego ważnego programu i zapowiedzi zmian w przyszłości – mówi Piotr Kuczera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.