Związkowcy z Grupy Kapitałowej Enea, w tym przedstawiciele strony społecznej z Lubelskiego Węgla Bogdanka, chcą rozpoczęcia prac nad umową społeczną. Jak wskazują, umowa miałaby zapewnić możliwość rozwoju spółek z GK Enea, zachowania miejsc pracy i zabezpieczenia rozwoju regionów.
To jeden z postulatów, z którymi do zarządu GK Enea, wystąpili przedstawiciele strony społecznej z energetycznego koncernu. Wcześniej - 7 i 28 października - w Poznaniu odbyły się dwie tury rozmów związkowej delegacji z szefami spółek współtworzących GK Enea.
Po ich zakończeniu strona społeczna wniosła o zaprotokołowanie obszernej konkluzji jako postulatu, który obejmuje realizację wszystkich zgłoszonych na spotkaniu 7 października wątków dotyczących przyszłości spółek.
„Związki zawodowe GK Enea widzą możliwość realizacji zgłaszanych w dyskusji kluczowych dla przyszłości spółek GK Enea w obszarze wydobycia i wytwarzania jedynie w drodze umowy społecznej w sprawie zachowania miejsc pracy i zabezpieczenia rozwoju regionów, zawartej pomiędzy Rządem RP, Zarządami spółek GK Enea, związkami zawodowymi i samorządami lokalnymi. Zwracamy uwagę, że strategia spółek jest dla nas jedynie informacją o biznesowej stronie podnoszonej na spotkaniu problematyki, natomiast w żaden sposób nie stanowi drogi do realizacji założeń sprawiedliwej transformacji” – napisali przedstawiciele związków zawodowych z GK Enea.
W związku z tym – jak dalej wskazali – żądają wskazania ostatecznego terminu na przedstawienie strategii dla spółek z GK Enea, a także podpisania wspólnego wystąpienia organizacji związkowych oraz zarządów spółek z GK Enea do premiera o natychmiastowe rozpoczęcie prac nad wspomnianą umową społeczną. Umowa miałaby zostać zawarta przez rząd, pracodawców, organizacje związkowe oraz samorządy lokalne z miejsc, gdzie zlokalizowane są zakłady GK Enea, a dokument miałby stanowić gwarancję, że spółki z GK Enea będą rozwijane, a miejsca pracy utrzymane.
LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla handlowego. Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@Robert. Gospodarka się zwija. Chciał być zielony? Będzie zielony.
Robert, ogarnij się. LW w poprzednim roku miało ponad 700mln zysku NETTO. W poprzednich latach też cały czas na plus. To nie obywatele (którymi My też przecież jestesmy) dokładają do LW, tylko kopalnia rok w rok dokłada do budżetu RP. Podkreślam że to kwoty netto. Kwoty bez problemu znajdziesz w necie jeśli się tylko trochę zainteresujesz, a przydałoby się mieć jakieś pojęcie zanim się coś skomentuje.
Taaa, czyli obywatele mają zapewnić wam sute odprawy. A co z ludźmi którzy utracili pracę w innych branżach? Dość tego cfaniactwa