W środę w południe, 20 grudnia, mamy poznać nazwisko nowego wojewody śląskiego. Jak podaje Gazeta Wyborcza ma nim zostać Marek Wojcik, prawnik, były radny Katowic i poseł kilku kadencji.
Jak czytamy w GW, nominacja dla Marka Wójcika to niespodzianka. Wcześniej działacze śląskiej Platformy Obywatelskiej zaproponowali premierowi Donaldowi Tuskowi, by przedstawicielami rządu w województwie śląskim była jedna z trzech kandydatek: była komisarz UE i wicepremier Elżbieta Bieńkowska, b. wiceprezydent Tychów i sekretarz województwa Aneta Moczkowska oraz obecna starosta powiatu pszczyńskiego Barbara Bandola. Rozpatrywana była także kandydatura Marcina Michalika, szefa PO w Chorzowie i wiceprezydenta tego miasta.
Marek Wójcik urodził się w 1980 r. w Katowicach. Ukończył w 1999 I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. W 2015 został absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
W 1997 r. wstąpił do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Pracował jako wolontariusz w kampaniach wyborczych Unii Wolności, a w latach 1999–2000 należał do tej partii. W wyborach prezydenckich w 2000 był członkiem sztabu Andrzeja Olechowskiego. W 2001 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W latach 2002–2005 był radnym w Katowicach. W 2005 r. został wybrany na posła V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu katowickim. Do tego samego roku przewodniczył Stowarzyszeniu „Młodzi Demokraci” na Śląsku. W 2006 został wiceprezesem stowarzyszenia „Europa jest prosta”, a w 2010 członkiem rady programowej TVP.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 8870 głosów. W VI kadencji został członkiem komisji śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. W wyborach w 2011 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 10 753 głosy. W Sejmie VII kadencji objął przewodnictwo Komisji Spraw Wewnętrznych. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. po raz czwarty uzyskał mandat poselski z okręgu katowickiego, otrzymując 8028 głosów. W Sejmie VIII kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W listopadzie 2016 wszedł w skład gabinetu cieni PO jako wiceszef gabinetu spraw wewnętrznych i administracji. W wyborach w 2019 nie został ponownie wybrany na posła.
W 2014 tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów tego roku. Jest żonaty, ma dwie córki.
Przypomnijmy, że w okresie władzy Prawa i Sprawiedliwości wojewodą śląskim był pochodzący z Gliwic Jarosław Wieczorek. Stanowisko to piastował od 8 grudnia 2015 r. do 2 listopada 2023 r., kiedy uzyskał mandat posła X kadencji.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej wojewoda jest przedstawicielem Rady Ministrów w województwie i zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej na terenie województwa. Obecnie pozycję organizacyjno-prawną wojewody reguluje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (art. 152) oraz ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Wojewodę powołuje i odwołuje prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.